MAKALE

Akıl coronoya karşı

Uzman Eczacı - Funda Palalı

Çinko asetat beyaz, monoklinik, kristalimsi tabakalar halinde olan, en iyi iyonize hale gelen çinko tuzudur. Çinko asetat içeren pastil, içeriğindeki iyonize çinko formülü ile ağız boşluğunda %100 çinkoyu açığa çıkaran tek formüldür. Çinkonun asetat tuzu ağızda tükürük ile birleştiğinde iyonize çinko haline gelmektedir. İyonize çinko (iZinc) ağız boşluğunda etki ederek, viral solunum yolu enfeksiyonlarından korunma ve tedavide destek olarak kullanılmaktadır. Lokal ve sistemik olmak üzere çifte etki gösteren tek preperattır. Lokal olarak iyonize çinko solunum epiteli hücresinde RNA – polimeraz enzimini inhibe eder ve coronavirüs replikasyonunu engeller. Sistemik olarak ise bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.

Özellikle solunum yollarının enfeksiyonlarının tedavi ve profilakside etkili olduğu klinik çalışmalarda gösterilmiştir. Semptomların başlamasından sonraki 24 saat içinde uygulanan çinko, sağlıklı kişilerde soğuk algınlığının süresini ve şiddetini azaltmaktadır.

2020 yılında yayımlanan bir makalede COVID-19’da tedavi protokolüne ilave edilmesi gerektiğini tavsiye eden bir makale yayımlanmıştır. Çalışmada toplam 932 hasta değerlendirilmiştir. Çinkonun tedavi protokolünün etkisini artırdığı gösterilmiştir. Hidroksiklorokin çinko varlığında etkisini gösterebilmektedir. Korunma amaçlı veya soğuk algınlığı semptomlarının görülmesi ile birlikte kullanılabilir.

Ağız içerisinde emilerek tamamen çözülmesi sağlanmalıdır, çiğnenmemelidir. Her 2- 4 saatte bir tekrarlanabilir. Günlük çinko ihtiyacımız karşılanması amacı ile de 3 ila 5 pastile kadar kullanılabilir. Etkisinin görülmesi açısından kullanımdan sonra 15 dakika boyunca yiyecek veya içecek alınmaması tavsiye edilir.

Uzman Eczacı – Funda Palalı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu