Genel

Bayer bu yıl da CDP tarafından lider şirketler arasında gösterildi

Saygın derecelendirme kuruluşu CDP (eski adıyla Karbon Saydamlık Projesi), Bayer’i bu yıl da iklim kategorisinde en yüksek derece olan “A” seviyesinden derecelendirerek lider uluslararası şirketlerden biri olarak açıkladı.

Sekiz binden fazla şirketin iklim değişikliğinin getirdiği sorunlarla stratejik olarak nasıl mücadele ettiğini inceleyen CDP, bu şirketlerin yalnızca yüzde 2’sini (179 şirket) A seviyesinde derecelendirdi. Kurumsal yatırımcılar, şirketlerin sürdürülebilirlik odaklı bir strateji izlemesine yönelik beklentilerini giderek artırıyor ve CDP derecelendirmesini yatırım kararlarında önemli görüyor.

Bayer AG Yönetim Kurulu Başkanı Werner Baumann: “CDP’den 2005 yılından bu yana çok iyi derecelendirmeler alıyoruz ve bir kez daha İklim A Listesinde bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Lider bir inovasyon şirketi olarak 2030’a kadar iç operasyonlarımızı karbon nötr hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda tüm değer zincirimizde sera gazı salınımını daha da azaltacağız” dedi.

Özel sektör bu kritik zamanda hayati bir rol üstlenmeli

CDP CEO’su Paul Simpson ise şöyle konuştu: “Çevre koruma performansı ve şeffaflığıyla öncü ederek CDP’nin A Listesine girmeyi başaran şirketleri tebrik ederim. İklim acil durumu, ormansızlaşma ve su güvensizliğinin şirketler açısından oluşturduğu riskler kadar bu sorunları ele almanın getireceği fırsatlar da son derece büyük. Özel sektörün bu kritik zamanda hayati bir rol üstlenmesi gerektiği açıkça görülüyor. A Listesindeki şirketler kurumsal sürdürülebilirlik konusunda liderlik ediyor; çevresel risklerle mücadele ediyor ve geleceğin küresel ekonomisinde başarılı olmak için çalışıyor.”   

Çevreyi korumak ve iklim değişikliğine karşı önlem almak uzun yıllardır Bayer’in yüksek öneme sahip öncelikleri arasında yer alıyor. Bayer’in Kamu İlişkileri ve Sürdürülebilirlik Başkanı Matthias Berninger şu yorumda bulundu: “Paris iklim anlaşması doğrultusunda çabalarımızı önemli ölçüde artıyoruz.”

CDP, her yıl iklimle ilgili konularda kurumsal verileri derleyerek dünyanın en kapsamlı kamuya açık veri tabanını oluşturan ve bu verileri değerlendirerek derecelendirme yapan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. Kuruluşun kendi verilerine göre varlıklarının değeri 96 trilyon ABD Dolarını bulan 525 kurumsal yatırımcı, CDP’yi destekliyor ve yatırım kararlarında kuruluşun verdiği derecelendirmeleri dikkate alıyor. Şirketlerin çevresel, toplumsal ve yönetim performansı konusunda uzmanlaşan yatırımcılarının yanı sıra bu derecelendirmeler büyük, ana akım yatırımcıların da ilgisini gittikçe daha fazla çekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu