AnasayfaGenelRÖPORTAJ

Çocuklar İçin Yüzde 100 Doğal Destek

 

Kış soğuklarının bastırması ile başlayan enfeksiyon hastalıkları özellikle çocukları etkisi altına almakta. Eczacı Sanem Çerçi, çocuklarda çok sık rastlanan öksürük için yüzde 100 doğal öksürük şuruplarından destek almanın önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Soğukların iyice kendini hissettirmesiyle artan enfeksiyon hastalıklarından etkilenen çocukların en sık karşılaştığı sorun olan öksürük özellikle kendini boğazda hassasiyet ve ağrı şeklinde kendini gösteriyor. Mevsimsel alerji-astım hastalıkları da belirgin şekilde öksürüğe sebep oluyor. Çocukların rahat edebilmesi için doğal öksürük şuruplarına sıklıkla başvurduklarını söyleyen Eczacı Sanem Çerçi konuyla OTC Plus Dergisi’nin sorularını yanıtladı.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

Eczacı Sanem Mumcu, sektöre ilk olarak ilaç firmasında çalışarak başladım. 10 sene kadar çalıştıktan sonra ilk eczanemi İstanbul Bakırköy’de açtım. Sonrasında İstanbul Ataşehir’de bulunan Optimum Alışveriş Merkezi’ne taşındım. Toplamda yaklaşık 15 senedir serbest eczacılık yapıyorum.

Pandeminin yanı sıra kış aylarının gelmesi ile özellikle çocuklar da enfeksiyon hastalıkları da baş göstermeye başladı. Mevsim geçişlerinde çocuklarda oldukça yaygın olan öksürük için önerilen şuruplar arasında yüzde 100 doğal öksürük şurupları öne çıkıyor. Öncelikle ebeveynler öksürüğün hangi durumunda ve seviyesinde bu şurupları kullanabilir?

Söylediğiniz gibi pandemi döneminde çocuk hastalıkları ve özellikle öksürük çok sık karşılaştığımız problemlerden biri oldu. Boğazda ağrı ve hassasiyet ilk başladığında ailelere doğal öksürük şuruplarını öneriyoruz. Mevcut dönemde maalesef çocuklar için hastalık süreleri uzun olmaya ve öksürükler inatçı bir şekilde devam etmeye başladı. Hastalık alt solunum yoluna inmeden doğal öksürük şuruplarından destek almakta çok fayda var. Çocuklarda önemli bir problem olan mevsimsel allerji-astım hastalıkları da belirgin şekilde öksürüğe sebep oluyor. Çocukların rahat edebilmesi için doğal öksürük şuruplarına sıklıkla başvuruyoruz.

Kaç yaş aralığı çocuklar için tavsiye edilebilir?

Bu grup ürünler genellikle Tarım Bakanlığı onaylı olduğundan 1 ya da 2 yaş üstü kullanım öneriliyor ama bazıları için bebeklerde kullanım onayı da var. Pratikte doktor reçetelerinde de sıklıkla bu şuruplara rastlıyoruz. Yetişkinlerde dahil kullanımı mümkün.

Bu şurupların kullanım ölçüsü nedir ve ne kadar süre devam edilebilir?

Bitkisel içerikli oldukları için uzun süreli kullanıma uygun ürünler. Sabah-öğlen-akşam 1 ya da çocuğun kilosuna göre 2 ölçek verilebilir. Yetişkinlerde günde 3 ya da 4 kez iki ölçeğe kadar kullanabilirler.

Bu şurupların içeriği nasıl olmalı?

Bu şuruplar çoğunlukla doğal içerikli oldukları için ebeveynler tarafından tercih ediliyor. İçerisinde zararlı olma ihtimali bulunan katkı maddeleri genellikle bulunmuyor. Tatlandırıcı olarak ta doğal aroma içerenleri tercih ediyoruz. Alkol vs gibi içeriklerin bulunmaması da önemli tabi.

Bu duruma göre içerikte neler olmamalı?

Öksürükte ve boğaz yumuşatmada etkisi kanıtlanmış bitkisel içerikleri ( kekik, hatmi, zerdeçal, bal gibi) tercih ediyoruz. Doğal tatlandırıcı içerenler (yapay aroma bulundurmayanlar), koruyucu ve alkol içermeyenler daha çok tercih ediliyor.

Hangi öksürük tiplerinde kullanılır?

Kuru ve balgamlı öksürük tiplerinde kullanılabilir. Aynı zamanda bağışıklık destekleyen içerikleri olanlarda piyasada mevcut. Bunlar daha çok tercih sebebi. Alerjiye bağlı inatçı öksürüklerde de rahatlama sağlıyor.

Etkisi ve süresi nedir?

Enfeksiyonun şiddetine ve boğaz tahrişi ile öksürüğün durumuna göre etki süresi değişebilir. Genellikle kullanıma başladıktan sonra hızlıca geri dönüş görüyoruz.

Yan etkisi var mı, nelere dikkat edilmeli?

İçerikleri doğal olsa bile her etken maddenin yan etkisi olma ihtimali her zaman var. Allerji riski olabileceğinden hastayı kullandığı süre boyunca takip etmek, öksürüğün gerilediğinden de emin olmak gerekir. Hekim tavsiyesine de uymak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Özellikle bu tür ürünler e-ticaret kanalı ile de alıcıya ulaştırılmakta. Bunun sakıncaları nelerdir? Eczane satışı neden tercih edilmelidir?

Bu durum sadece doğal öksürük şurupları için değil birçok takviye edici ürün (vitamin grupları gibi) ve dermokozmetik ürün (medikal şampuan ve kremler gibi) için de maalesef eczanelerin kanayan yarası durumunda. E ticaret kanallarında güvenilir olmayan ve sahte ürün satışı yaparak halk sağlığını tehdit eden birçok site var ve bu konuda yaptırımlar çok yetersiz. Pandemi dolayısıyla evden internet yoluyla alışveriş çok yaygınlaştı. İçerisinde yeterli miktarda içerik barındırmayan ya da zararlı olabilecek farklı içerikler ve ambalajlarla kişi sağlığını tehdit eden çok sayıda kişi ve kuruluş hakkında geçtiğimiz dönemde zor durumlar yaşandı. Eczacılar olarak özellikle bu grup ürünlerde danışanların mutlaka sağlık profesyonelleri olan eczacılardan öneri almasını, mevcut başka kullanılan ilaç ya da takviye varsa etkileşim-yan etki konusunda gerekli bilgileri almadan kullanıma başlanmamasını şiddetle öneriyoruz. Sağlıklı bir yıl dileklerimizle, sevgiler…

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu