RÖPORTAJ

Çocuklarda Omega 3 takviyesi oldukça önemli

Çocuklarda bağışıklık sisteminin birçok nedene bağlı olarak düşebileceğini söyleyen Uzman Eczacı Aysun Karadeniz, hem beslenmenin hem gıda takviyelerinin önemine dikkat çekiyor. Karadeniz, çocuklar ve bağışıklık sistemi hakkında OTC Plus dergisinin sorularına yanıtladı.

Uzman Eczacı Aysun Karadeniz, çocuklarda güçlü bir bağışıklık sistemi için hem beslenmenin hem de gıda takviyelerinin öneminin altını çiziyor. Nelere yapılabilir, ne gibi takviyeler kullanılabilir? Tüm bu soruların cevaplarını Karadeniz’le yaptığımız röportajımızda bulabilirsiniz…

Eczacılığınızın yanı sıra Aromaterapi uzmanısınız. Her iki uzmanlık alanınıza göre cevaplarsanız, çocuklarda bağışıklık sisteminin bozulması sonucunda ne gibi takviyeler yapılabilir? Nasıl bir yol izlenmeli?

Öncelikle pandeminin bir an önce bitmesini dileyerek söze başlamak istiyorum. Çocuklarda bağışıklık sistemi hem beslenmenin kötü olması, hem de çok antibiyotik kullanımına bağlı olarak düşük seyrediyor. Tabii burada öncelikle beslenmenin düzenlenmesi çok önemli. Anneler genelde ne yapayım çocuk makarnayı seviyor vs. gibi cevaplar veriyorlar. Tamam çocuk makarna da yesin ama bununla beraber mutlaka sebze, meyve tüketimi ve Omega 3’den zengin gıda tüketimi ve tabii ki yeterince protein alımı da çok önemli. İşte tüm bunlar yapıldıktan sonra bağışıklık destekleyici olarak çeşitli vitamin mineral karışımı şuruplar, Omega 3 takviyesi, bitkisel ekstre içeren takviye edici gıdalar, propolis gibi arı ürünleri ve aromaterapiden bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlanılabilir.

Vitamin ve mineral içeren takviyeler şu açıdan önemli, ne yazık ki sebze ve meyvelerin vitamin değerleri eskisi gibi yüksek değil ve bu anlamda multivitamin destekleri eksilen vitamin ve minerali yerine koyacağından hem gelişim hem de bağışıklık sistemini güçlü tutmak anlamında önem arz edecektir. Özellikle çinko ve C vitamini bağışıklığı desteklemek anlamında çok önemlidir.

Beta-glukan ekmek mayasının hücre duvarından elde edilen bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili önemli bir takviyedir.

Omega 3 takviyesi kullanımı çocuklarda çok önemli. Bunu şöyle açıklayabilirim; Omega 3 yağ asitleri hücre zarı fosfolipidlerinde bulunur. Yanı sağlıklı bir hücre zarının olması hem zihinsel gelişim açısından çok önemli hem de hücreyi hastalıklara karşı korumak açısından çok önemli.

Bitkisel ekstreleri ise iki gruba ayırmak daha doğru olur. Birinci grup polifenollerce zengin bağışıklığı güçlendiren grup ve ikinci grup ise daha çok antiviral etkinliği ile hastalık esnasında kullanılabilecek grup. Sambucus nigra hem immün sistemi modüle etmesi açısından birinci gruba girerken  hem de antiviral etkinliği ile ikinci gruba girer. Afrika sardunyası ise (Pelargonium sidoides) antiviral etkinlik gösterir , hastalık başlar başlamaz başlanmalı ve 10 gün veya doktorun önerisine göre max 20 gün kullanılmalıdır. Bence her evde Sambucus nigra içeren takviye edici gıda ve Afrika sardunyası ( Pelargonium sidoides ) olmalı.

Aromaterapi ise destek tedavi ve bağışıklık sistemini güçlendirmek anlamında çok özel bir yöntem. Uçucu yağlar bitkiyi hastalıklara karşı korumak için bitkinin özel salgı ceplerinden salgılanan maddelerdir.

Aromaterapiden difüzör yada aroma lambası kullanarak ortamdaki virüs ve bakteri temizliği için yararlanabiliriz (Limon uy, lavanta uy, okaliptüs uy vs). Ya da uyku sorunu olan bebeklerde de ortamda aroma lambası kullanarak bebeklerin ve çocukların rahatlayıp daha rahat uyumalarına destek verebiliriz (lavanta uy, vetiver uy vs.). Gene 1,8 sineol içeren uçucu yağlar ve monoterpenlerce zengin uçucu yağların antiviral etkinliğinden hastalık esnasında da yararlanabiliriz (nioli uy, okaliptüs uy, biberiye uy vs.). Öksürük durumlarında bir sabit yağla karıştırarak uçucu yağları çocukların hem göğsüne hem de ayak altlarına sürerek tedaviye katkı sağlanabilir. Aromaterapi ayrıca dikkat eksikliği gibi durumlarda da güvenli kullanılabilecek bir yöntem. Aromaterapide uçucu yağlar çocukların burnuna ya da vücudunun herhangi bir kısmına direkt uygulanmaz! Mutlaka bir sabit yağla seyreltmek gerekir veya aroma lambasından yararlanmak gerekir.

Ari ürünleri de bağışıklığı güçlendirme anlamında önemli bir yere sahip. Arı, propolisi kovanını bakteri ve mantarlara karşı korumak için salgılıyor. Çocuklarda da bağışıklık sistemini güçlendirmek için propolis ve diğer arı ürünlerinden yararlanılabilir.

Destek tedavi ne kadar sürmeli?

Bağışıklık sistemini güçlendirici ürünleri kullanırken de 2 ay kullanıp 10 gün ara verilmesini öneriyoruz.

Pandemi döneminde özellikle daha baskın hale gelen el hijeni (sık sık yıkamak ve el dezenfektanı kullanmak) cilt problemlerini de beraberinde getirdi. Bu da egzama gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarır nitelikte. Bunun için neler yapılabilir?

Pandemi döneminde sık sık el yıkama ya da dezenfektan kullanımı derinin en üst tabakası olan epidermise çok zarar veriyor. Derinin nem tutan yeri epidermiste bulunuyor ve eller yıkandıkça veya dezenfektan kullanıldıkça deri nem tutma kapasitesini kaybediyor ve böylece deride egzema, kaşınma, pul pul dökülme vs gibi cilt sorunları yaşanabiliyor. Bu sürede iyi bir nemlendirici ile elleri nemlendirmek çok çok önemli.

Ayrıca hem çocuklarda bağışıklık sistemi hem de çocuklarda egzama konularında doğru ve yanlışlar nelerdir?

Egzema ve bağışıklıkta beslenme ve çok antibiyotik kullanılması sonucu bağırsak florasının bozuk olmasının da rolü çok fazla. Derinin bağışıklığını güçlendirmenin en iyi birinci yolu deriyi nemlendirmek ve böylece deride bariyer oluşturarak deriyi dış etkenlere karşı korumaktır. Beslenmeden yukarıda da bahsetmiştim çok önemli. Beslenme bozuk ise bağırsaklarda da kabızlık ishal gibi sorunlar olabiliyor ve bu durumda hem deride hem de tüm bağışıklık sisteminde sorunlar oluşabiliyor. Bağırsak florasını düzeltmek için öncelikle beslenme, sonrasında ise probiyotik ve prebiyotik destekler kullanmak çok önemli. Antibiyotik kullanımı sonrasında ise en az 2 ay probiyotik kullanarak bağırsak florasını güçlendirmek çok önem arz ediyor.

Yani sonuç olarak şöyle diyebiliriz; Doğadan kopmamalıyız doğa bize en sağlıklısını, en doğal şekilde sunar…

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu