RÖPORTAJ

Corona kuruttu bizi

Hem corona nedeniyle dezenfektan ve maske kullanımı nedeniyle hem de soğuk havalarda cilt sorunları artmakta. Bu rahatsızlıkların başında ‘Atopik Dermatit’ geliyor. Bu cilt sorununda neler yapılmalı, ne tür kremler kullanılmalı, içerikleri nasıl olmalı sorularını Uzman Eczacı Funda Palalı’ya sorduk…

Soğuk kış günleri nedeniyle ciltte yaşanan sorunlar iyice arttı. Ancak yıllarca cilt sorunları başbaşa kalanlar var. Bu cilt sorunlarından biri de ‘Atopik Dermatit’ belirtileri nelerdir?

Alerjik egzama olarak da adlandırılır. Yetişkinlerde egzama olduğunda, etkilenen bölgedeki cilt kurur ve pul pul bir görüntü oluşur. Kişi bu lekeleri kaşıdığı için ve cilt bariyeri bozulduğu için zamanla kabuklanma ve iltihaplanma görülebilmektedir. Bu durum kronikleşirse, cilt kalınlaşır ve rengi değişir. Kendisini şiddetli bir kaşıntı ve kızarıklıkla gösterir. Buna bağlı olarak uyku bozukluğu olabilir, hastanın ruh sağlığı olumsuz etkilenebilir. Beklenmedik anlarda alevlenebilen, kaşıntılı bir durum olduğu için kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.Yetişkinlerde egzamayı daha çok diz ve dirseklerin iç kısımlarında, ensede ve göz çevresinde görmekteyiz. Terleme, stres gibi faktörler de bu semptomları arttırabilir. Dermatolog tarafından muayene bulguları ve ciltteki belirtilerden yola çıkarak egzama teşhisi koyabilir. Teşhis konulduktan sonra tedavi şekli belirlenir.

Kimlerde görülür, bir yaş, cinsiyet ya da meslek grubu sınırlaması var mı?

Çok çeşitli yaş aralıklarında her iki cinsiyette de görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Egzama vakalarının çoğu çocukluk döneminde başlar, ancak yetişkin olarak ilk kez egzama gelişmesi mümkündür. Bazı türler erişkinlerde bazıları bebek ve çocuklarda daha sık görülmektedir. Napkin dermatit daha çok 2 yaş öncesi bebeklerin bez bölgesinde görülür. Kontakt dermatit genellikle erişkinde görülmektedir. Atopik dermatit bebek, çocuk ve erişkinde görülmekle beraber erişkinlerde oran azdır. Çocuklarda ve bebeklerde görülen egzamayı tedavi etmek için öncelikle nedenini bulmak gerekir. Bebeğe ya da çocuğa dokunabilecek besin içerikleri veya (ıslak mendil, krem ya da benzeri ürünleri) kimyasal maddeleri uzak tutmak gerekir.

Çocuklarda ya da bebeklerde görülen egzamada cildi nemli tutmak çok önemlidir. Kullanılacak olan nemlendirici ürünleri organik seçmek ve kimyasal ürünlerden uzak tutmak gereklidir. Ayrıca giydirilecek kıyafetlerin %100 pamuklu ürün olması tercih edilmelidir, yünlü ürünlerden uzak durulmalıdır. Kişi veya meslek sınırlaması yoktur.

‘Atopik Dermatit’ için ne tür kremler kullanılmalı, içerikleri nasıl olmalı?

Egzamanın tedavisinden önce hangi tipi olduğu belirlenmelidir. Hastalığın öyküsü, hastalığın seyri ve daha önce tekrarlayıp tekrarlamadığına göre tedavi yöntemleri değişebilmektedir. Cildi nemlendirmek için emolyent içerikli krem ya da balsam kullanılmasını öneririm. Emolyent bakımın esas işlevi cilt bariyerini desteklemektir. Bu, emolyentlerin cildi sadece nemlendirmediği aynı zamanda da kendini yenilemesine yardımcı olduğu anlamına da gelir. Yani cildin yetişkinlere kıyasla yenidoğanlarda daha ince olan koruyucu katmanını (hidrolipidik tabaka) geliştirebilmesi için gerekli yağlı bileşenlerin bir kısmını sağlar. Gün geçtikçe koruyuculuğunu geri kazanan cilt, alerjenlerin vücuda nüfuz ederek bağışıklık sistemini tetiklemesini zorlaştıracak şekilde kalınlaşır. Yetişkinlerde atopik egzama da hastaya kortizonlu ilaçlar veya kremler de verilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu