RÖPORTAJ

Eczacı Derya Yılmaz: “Ezaş; hem profesyonel hem de eczacının dilinden çok iyi anlıyor”

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Bilgi güçtür
  • Mümkün Olanın Geleceği
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Günün ipucu: Yine o adam
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Spieth eksik kesim tehlikesi altında

[dropcap]E[/dropcap]zaş, eczaneleri yenilemeye daha doğrusu onları çağımıza uygun eczanelere dönüştürmeye devam ediyor. Yine Ezaş kalitesiyle ön plana çıkmayı başaran eczanelerimizden birini konuk ettik. Silivri Derya Eczanesi ile bu yolcuğa devam edelim istedik.

Eczanelerin ve eczacıların sağlık zincirindeki önemi her geçen gün daha da iyi anlaşılıyor. Eczacılarımızın de bizim de en büyük temennimiz; eczacılığın hak ettiği değere ve saygınlığa kavuşması. Tabii bu istek sadece dileklerle temennilerle olacak bir şey değil. Bu konuda hem bizlere, hem de eczacılarımıza önemli görevler düşüyor. Eczacılarımıza düşen görevlerin başında hem kendilerini hem de eczanelerini çağın gerekliliklerine göre düzenlemeleri olacaktır. Bu anlamada yıllardır onlara çözümler üreten ve onların bu gayesini tasarımla buluşturan Ezaş, modern ve çağdaş eczaneler yaratmaya devam ediyor. Bu seferki durağımızsa Silivri oldu. Silivri Derya Eczanesi’ne bir göz attık ve Eczacı Derya Yılmaz ile bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte o söyleşiden satırlarımıza yansıyanlar…

Sizce bir eczanede en önemli unsur nedir? Hem çalışanların verimliliği hem de müşteriler açısından değerlendirecek olursak…

Bir eczanede en önemli unsur; personel için rahat çalışacağı bir ortam olması, hastalar ya da danışanlar içinse kendilerini rahat ve emin ellerde hissedecekleri bir ortam oluşturabilmek. Tabii her eczacı arkadaşımızın çok geniş alana sahip eczaneleri olamayabiliyor. Bu noktada en çok ön plana çıkan da fonksiyonellik ve karmaşasız hizmet sağlayıcı olmaktır.

Eczanelerin ve eczacıların sağlık zincirindeki önemi her geçen gün daha da iyi anlaşılıyor. Eczacılarımızın de bizim de en büyük temennimiz; eczacılığın hak ettiği değere ve saygınlığa kavuşması.

Neden Ezaş’ı tercih ettiniz?

Ezaş’la 2006 yılında yani ilk eczanemi açarken daha tanıştım. O yıllarda da son birlikte çalışmamız da tam olarak istediğim eczane modelini bana sunabildiler. Zaten ilk eczanemden itibaren benim onların kapısını çalmamın en büyük nedeni bu konudaki tecrübeleri ve eczacının dilinden çok iyi anlıyor olmalarıydı. Nasıl bir eczane istediğime gelince; hem farklı, hem modern dokunuşları olan hem de işlevsel olması benim için çok çok önemliydi. Tam da istediğim eczaneye hem de fazlasıyla kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Dizaynla ilgili meslektaşlarınıza önerileriniz nelerdir?

Dizayn için meslektaşlarıma önerim; alanı bulundukları bölgenin ihtiyaçlarına göre verimli kullanmaları, karmaşadan uzak konforla birlikte işlevselliği de ön planda tutmalarıdır.

OTC ürünlerin satışları ve bu konudaki eczacı faktörü için neler söylemek istersiniz?

Otc ürünlerinin satışında eczacı danışmanlığının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir hastaya doğru ürünün eczacı danışmanlığında verilmesi ve sonrasında hastanın bundan fayda görmesinin eczacılık mesleğine duyulan güven açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir hastaya doğru ürünün eczacı danışmanlığında verilmesi ve sonrasında hastanın bundan fayda görmesinin eczacılık mesleğine duyulan güven açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Ürün teşhiri ve sınıflandırmasında en çok ön plana çıkan unsurlar nelerdir?

Ürün teşhiri ve sınıflandırmasında en çok ön plana çıkan unsur; ürünlerin doğru kategorize edilip doğru yerlere yerleştirilmesidir. Ürün düzenleme, tanzim, teşhir, eczanenin ücretsiz personeli gibi çalıştırarak eczanenin satışını anlamlı olarak artırır.

2020 yılı için beklentileriniz nelerdir?

2020 yılından beklentim; eczacılık mesleğinin hak ettiği değeri  ve saygıyı görmesidir.

Derya Yılmaz kimdir?

Derya Yılmaz 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. İlk eczanesini Avcılar’da 2006 yılında açtı. 6 yıl Avcılar’da faaliyet gösterdikten sonra eczanesini hâlâ eczacılık yapmakta olduğu Silivri’ye taşıdı. 7 yıldır da Silivri Derya Eczanesi’nde hizmet vermekte.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu