AnasayfaGenelMAKALE

Eczacılık Ve Gelişim

Pharmatic Girişimci Eczacılar Derneği Başkanı Ecz. Armağan Ener

 

Günümüzde Eczacılık, tüm Dünyada ve ülkemizde en önemli mesleklerden biri olma özelliğini sürdürmektedir. Eczacılık, milattan öncelere kadar uzanan evrensel değerlere sahip ve yaşanan baş döndürücü gelişim ve değişikliklere rağmen günümüze kadar uzanabilmiş; kalıcılığını, tazeliğini ilk günkü gibi korumayı başarmış bir meslek grubudur.

Eczanelerimiz, ‘Birinci Basamak Sağlık Kuruluşu’ olarak kesintisiz hizmet vermekte ve hastanın mahallesinde, sokağında, caddesinde ilk olarak uğrayabileceği önemli bir konumda bulunmaktadır. Bu durum eczacının toplumla iç içe, yan yana olmasını sağlamakta ve bu oranda da eczacının hasta üzerindeki etkisi, sorumluluğu artmaktadır. Bu nedenle eczacının mesleği ve tarihi misyonu gereği hasta odaklı bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Meslek etiği ve kültürü gereği aylara, mevsimlere ve yaşanan, yaşanması gereken muhtemel bulaşıcı hastalıklara, pandemilere hazırlıklı olması toplumu uyarma, toplum sağlığına katkı sağlama görevi önceliklidir. Bu nedenle de eczacıların yaşam boyu öğrenmeye, gelişmeye açık olması ve buna önem vermesi gerekmektedir.

Ancak eczacılık mesleği bir taraftan da büyük sorunlarla baş etmeye çalışmaktadır. Dijital çağın gereği olan internet ortamından faydalanması yasak! olan eczanelerimiz internet ve büyük sermayeli market zincirlerinin acımasız rekabeti karşısında büyük tehdit altındadır. Pandemi sürecinde büyük sıkıntılar yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl içinde miyat problemleri ile mücadele edilirken son dönemlerde yaşanan ekonomik kriz ve kur farklarının etkisiyle ilaç dağıtımında büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.

İşte bütün bu olası sorunları yıllar önce fark eden eczacılardan oluşan Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği(PGED), yaklaşık 20 yıl içinde gerçekleştirdiği projelerle ilacın yanı sıra OTC, Besin Destekleri, Dermokozmetik, kişisel bakım, medikal ve sağlığa dair tüm alanlarda belirleyici rol oynamaktadır. Bu amaçla da “En Büyük Eczacılık Buluşması” olan “Geleceğin E Hali Kongrelerinde Akademisyenlerimizle, eczacılarımızla öğrencilerimizle ve sektörümüzün tüm temsilcileri ile bir araya gelmiş ve gelecek için fark yaratmaya umut olmaya çalışmıştır.

Pandemide zorunlu olarak digital kongrelerle de etkinliğini sürdüren Derneğimiz sahip olduğu vizyon gereği değişim ve gelişim odaklı çalışmalarımıza devam etmektedir.  ,

Bu yıl 20-23 Ekim tarihlerinde İst. Kongre Merkezi’nde dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz “Geleceğin E Hali “ kongremizde yine tüm sağlık sektörümüzle, meslektaşlarımızla sağlıkta geleceğe, dijital dönüşüme yön vermeye çalışacağız. Başta eczacılarımız olmak üzere tüm sağlık sektörüne ve öğrencilerimize büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz ve Türkiye’nin önde gelen tıp uzmanlık derneklerinin değerli hocaları ve sektörümüzün değerli temsilcileri ile hazırlanan bu bilimse organizasyona sağlık sektörümüzün tüm temsilcilerinin katkı ve katılımlarını bekliyoruz

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu