AnasayfaGenelRÖPORTAJ

Eklem Sağlığında Kolajenin Önemi

 

Yüzde yüz doğal içerikli ürünlerden yapılmış olan kolajen takviyeleri; eklem kireçlenmesi, kemik erimesi, eklem ağrıları ve kiriş yangısı gibi hastalıkların tedavisi için doktorlar tarafından reçete ediliyor. Eczacı Harika Nazlı Berkman, kolajeni ve eklem sağlığındaki önemini OTC Plus Dergisi’ne anlattı.

Özellikle son yıllarda kolajen takviyeleri eklem sağlığında öne çıkmaya başladı. Hem kolajen takviyeleri hem de eklem sağlığı üzerine Eczacı Harika Nazlı Berkman ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Eczacı Harika Nazlı Berkman

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. İki yıl Koçak İlaç ‘ta Ürün Müdürlüğü yaptıktan sonra, uzun yıllar serbest eczacılık yapmaktayım. Eczacılıkla birlikte kaliteli yaşam stili, enerji terapistliği egitimleri, fitoterapi, alternatif şifa hypnose therapy eğitimi aldım.  Misyonum, bireylerin  sağlıklı olması bağımlılıklarından kurtulması,  hastalıkların olmadan önce önlenmesi gibi çalışmalardır.

Eklem sağlığında kolajenin önemi yadsınamaz. Kolajen nedir?

Kolajen, vücudu iç ve dış etkenlere karşı koruyan, dayanıklılığını artıran, hücrelerin sağlıklı bir şekilde bir arada durmasını sağlayan bir proteindir. Vücuda ve cilde esneklik kazandıran önemli proteinlerden olan kolajen, sağlıklı bir kemik ve kas dokusunun elde edilmesine ve korunmasına yardım eder.

Vücuttaki proteinlerin bir kısmı kolajenden oluşur ve bu kolajen, vücudun farklı bölgelerinin yapısını destekler. Vücudunuzun bir duvar olduğunu düşünün; kolajen bu duvarın taşlarını birbirine bağlayan harçtır. Yani vücudun dinç ve sağlıklı bir şekilde ayakta kalabilmesi için yaşınız kaç olursa olsun kolajene ihtiyaç duyarsınız.

Kolajen, yaş alma ile birlikte azalan bir proteindir. Eğer yeteri kadar desteklenmezse ciltte sarkmalara, kırışıklığa, matlığa neden olabilir. Hepsi yaşlanma belirtileri olan bu problemler zaman zaman stres, uykusuzluk, kötü beslenme gibi durumlarla da ortaya çıkabilir. Nihayetinde hepsi, cildin olduğundan daha yaşlı görünmesine, güçsüzleşmesine neden olur. Bu durumu ortadan kaldırmanın yolu vücudunuza kaybettiği kolajeni yeniden kazandırmaktan geçer. Bakım rutininize ekleyeceğiniz kolajen bazlı kremler bu konuda önemli yardımcılarınızdan olacaktır

Kaç çeşit kollajen vardır?

3 Tip kolajen bulunmakta:

Tip 1 kolajen; Bu tip kolajen vücudumuzun yaklaşık olarak yüzde doksanında bulunur. Bulunduğu yerler; sıkı liflerden oluşan, cilt, kemik, fibröz kıkırdak, dişler, tendon ve bağ dokusu gibi yerlerdir. Bu kolajen ciltleri için kolajen geliştirmek/artırmak isteyenlerin yardımcı kaynağıdır.

Tip 2 kolajen; Bu kolajen türü vücudumuzda daha gevşek yapıda bulunan lifleri içerisinde yer almaktadır. Eklemlerin birleşmesini sağlayan elastik kıkırdakların içerisinde yüksek miktarda bulunmaktadır. Yaşlanmalardan oluşan eklem ve bacak sorunları için de bu tip kolajen faydalıdır.

Tip 3 kolajen; Organların, arterin ve kasların yapısında bulunarak onları destekler. Hem kaslara güç verirken hem de damarların elastikiyetliğini kazandırır. Bu kolajen cilt için yardımcı arayanların yardımcısıdır. Tip 4 kolajen: en çok bulunduğu bölge ciltlerdir. Ciltleri derin karmanlarında yer alarak sıvı filtrasyon görevinde yardımcı olmaktadır.

Kolajen takviyelerinin eklem sağlığına etkisi nedir?

Eklemlerimizin sağlığına özen gösterip onlara elimizden gelen en iyi şekilde bakmamız çok önemlidir. İşte tam da bu sebepten dolayı birçok insan günlük diyetlerine ek olarak dışarıdan kolajen takviyesi almayı tercih ediyor. Yüzde yüz doğal içerikli ürünlerden yapılmış olan kolajen takviyeleri; eklem kireçlenmesi, kemik erimesi, eklem ağrıları ve kiriş yangısı gibi hastalıkların tedavisi için doktorlar tarafından reçete edilmiştir. Buna bakarak, profesyonel tıbbi personellerin kolajen takviyesini desteklediklerini söyleyebiliriz.

Yıllar içinde eklemlerimiz; yaralanma, ufak sakatlıklar, sağlıksız hayat alışkanlıkları, obezite hastalığı ve hareketsiz bir yaşam stili yüzünden yıpranma ve aşınmalardan dolayı zarar görebilir. Bu durum gerçekleştiğinde eklemlerde bulunan sıvı, besin değerlerini kaybeder ve kıkırdak dokusunun yıpranmasına, dolayısıyla kemiklerin birbirine sürtünmesine sebep olur.

Kolajen, insan vücudundaki proteinin üçte birini oluşturan sert, çözünmez ve lifli bir proteindir. Bu protein moleküller uzun, ince fibrilleri oluşturmak için birbiriyle bağlı şekildedir. Bu şekilde destekleyici yapılar olarak hareket ederek hücreleri birbirine bağlar. En az 16 farklı kolajen türü vardır.  Ancak bunların yüzde 80 ila 90’ı tip 1 ve 2′ye aittir. Her grubun içerik ve işlevleri farklılık göstermektedir. Tip 1: Özellikle kemik oluşumunda etkili olan bu tip kolajen, vücudumuzda en baskın ve en güçlü olanıdır. Tendonlar, bağlar, organlar ve cilt eozinofilik liflerden oluşur. Cilde esneklik kazandırmada etkilidir. Tip 2:  Tip 2 kolajen ise bağ dokularında bulunan kıkırdak yapımında görev alır. Özellikle eklem ağrısı ve sağlığı, artrit problemlerde etkilidir. Kolajen, genç deride aminoasit  hidroksiprolini içerir. Cildin su muhtevasının artırılması için önemli olan başka bir bileşen olan hiyalüronik asit üretmek üzere deri hücrelerini tetiklemektedir. Yaşla beraber kolajen düzeylerinin zaman içinde tükenmesi beklenilen bir durumdur. Bu yüzden beslenmenize ekleyeceğiniz kolajen içerikli besinler hem eklem sağlığınız hem de cilt elastikiyeti için önemlidir.

Yan etkisi var mı?

Sağlık dünyası tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında kolajen kullanmak genel olarak güvenli bir durumdur. Herhangi bir hastalığı tetikleme, hızlandırma ya da vücutta yeni sorunlara yol açma gibi bir etkisi yoktur. Kolajenin etkileri incelendiğinde yan etki olarak görülen çoğu durum insanların farklı bünyelere sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Yani bazı kişilerde nadir olarak yan etkiye benzer belirtiler görülebilir. Kolajen nedeniyle olduğu düşünülen yan etkiler çok hafif seyrettiği gibi oldukça azdır. Çok ender ishal, yorgunluk hissi midede ağırlık görülmüştür.

Kolajen kullanımında bir yaş aralığı var mı?

Kolajen kullanımı insan vücudunda bir anda istenen değişikliklere neden olmamaktadır. Nasıl ki iyileşmek için bir ilacın belirlenen sürelerde kullanılması gerekiyorsa kolajenlerin de belirli bir süre kullanılması gerekir. Yapılan araştırmalar üzerinden kolajenin etki etme süresi şu şekilde listelenebilmektedir:

Cildin onarımı ve desteklenmesi: 1-3 ay arası

Fiziksel yorgunluk sonrası daha az ağrı: 1-2 gün arası

Kemik yoğunluğunun artması: 12 ay

Tendon desteği: 3-6 ay

Kas kütlesinin oluşumu ve güçlenmesi: 3 ay

Vücudun genel sağlığı üzerindeki etkisi: 4-6 ay 11

Ne kadar süre kullanılmalı?

Kolajen takviyesini genelde 30 yaş üstü kadınlar daha çok tercih ediyor ama bu takviye 30 yaş altı kadınlar için de uygundur. Zararı yoktur. İşin uzmanları yani doktorlar, kolajen takviyelerini genelde 30’lu yaşlardan sonra öneriyor yine de. 30-50 yaş arasında yılda 2 defa 3’er aylık kürleri, 60 yaş üzerinde yılda 3 defa 3 aylık kürleri tavsiye ediyorlar.

Eklemek istedikleriniz…

Kolajen takviyesinin bir başka faydası da eklemlerin esnekliğini korumasıdır. Buna ek olarak, kolajen, kıkırdağın dokusunu da korur. Böylece; Eklemleriniz sağlıklı olduğunda daha esnek olur. Bunun sonucunda da, daha az yaralanırsınız. Eklemlerinizden sesler geldiğini ya da eklemlerinizin ağrıdığını fark ederseniz, düzenli olarak bir kolajen takviyesi almak işe yarayabilir.

Cildin yapısı, büyük ölçüde kolajenlere bağlıdır. Yaşlandıkça cildiniz bozulur, kırışıklıklar ve kusurlar oluşmaya başlar. Her insanda vücut yapısında görülen farklılıklara bağlı olarak kolajen süresi değişebilmektedir. Cildin onarılması ve fiziksel aktivite sonrası ağrılarda kolajen daha hızlı bir etki gösterirken kas ve kemik kütlelerinin güç kazanması gibi büyük oluşumlarda ise kolajen kullanım süresi artabilmektedir. Sağlığınızı riske atmadan doğal yollarla kilo vermeye çalışıyorsanız, kolajen tozunun yüksek protein içeriği sunduğunu bilmelisiniz. Sevdiğiniz smoothielere veya içeceklere kolajen tozu eklediğinizde, lezzette hiçbir değişim olmadığını görürsünüz. Kolajen tozu sizi daha uzun süre tok tutmaya yardımcı olacaktır

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu