AnasayfaGenelRÖPORTAJ

Geliyor, Gelmekte Olan 

 

Dört gözle beklediğimiz ilaç zamları ürünlere yansıdı. İki ay boyunca kiramıza, elemanımıza yaptığımız en düşük %50 zamları kendi cebimizden karşıladıktan sonra %37,43 ilaç zammı geldi. Ama eczacıya güzel gün var mı? Tabi ki yok, daha önceki yazımda da belirttiğim gibi “zamlar önemli değil, önemli olan ilaç fiyat kademelerinin yükseltilmesi demiştim.” Peki, yükseltildi mi? Tabi ki yükseltilmedi. Yeni zamlarla 1. kademe ilaçlar 845 adetten 1911 adete, 2. kademe ilaçlar 4100 adetten 7194 adete, 3. kademe ilaçlar 1037 adetten 2034 adete, 4. kademe ilaçlar 835 adetten 1689 adete, 5. kademe ilaç 1552 adetten 2616 adete çıkmış bulunmakta. Yaklaşık 3 yıl boyunca aldığımız ilaçların ortalama (hastane karşısı değilseniz) %15 i 4, 5. kademe ilaçlardan oluşuyorken yeni zamlarla ortalama ilaç alımlarımızın % 60’a yakını 4 ve 5. kademe ilaçlardan oluşacaktır. Bu ne demek, masraflarımız %50 artarken brüt karımız %20-25 oranlarına gerileyecektir. Cirolarımız artıyor, iş yükümüz fazlalaşıyor fakat masraflarımız ve karlılığımız azalıyor. Düşük cirolu eczanelerin bu yükün altından kalkması mümkün değil. Zaten çoğu ya bir elemanla hizmet veriyor veya eczacı meslektaşlarımız tek başına mücadelesini gerçekleştiriyor. Yakın zamanda sanırım Almanya’da ki gibi çoğu eczacımız bu işi sürdürülebilirliğinden vazgeçip eczanelerini kapatmak zorunda kalacaklar. Çoğu sektörde brüt %50-100 kar marjları arasında kar edilirken, neden bizim sektörde kâr marjı brüt %20 ler de tutulmaktadır, o da anlam veremediğim bir durum. İlacı devletin ödemesinden kaynaklı eczacının mağduriyeti aşikâr. Bir an önce bu konunun düzeltilmesi gerekmektedir. Daha önce dediğim gibi tüm platformlarda bu konumuzun önceliğimiz olması gerekmektedir. Eczanelerin nefes alması için gerekli olan oksijenidir, bu konu.

Zam konusuna gelince, bize yapılan zam bir günlük yalancı bahar. Hayat şartlarında yıllık değil, saatlik zamlarla karşı karşıyayız. Alım günü gün geçtikçe düşmeye başladı. Eczanedeki gelirini arttıramıyorsun fakat yediğin, içtiğin her şey zamlanmaya devam ediyor. Zamların farklı yansıması da hastaların ilaç alamıyor olması. Zamlarla birlikte yüzdeler ve farklar, afaki rakamlara ulaşmaya başladı. Halkın, bunu karşılayacak gücü olmamaya başladı. Bu da eczacılarımıza yeni bir problem. Veresiye isteyenler, ödeyemeyenler… Bunlarda eczane işletmesine eksi yazılmaya başladı. Sadece ihtiyaç olan ilaçların dışında ilaç dışı ürünleri alacak iyi gelirli insanlar bile yüksek artışlardan alamamaya başladı.

Diğer bir konu arada kalmak.  Arada kaldım ben arada… Kimler arasında; SGK ve firma arasında. Hani, kamu kurum indirimi yansıtmayan ilaçlar ödenmeyecekti. Hani, bu ilaçların ruhsatı askıya alınacaktı. SGK’nın söz geçiremediği firmaların bedelini yine eczaneler ödemektedir. Kamu kurum iskontosunu yansıtmayan ilaç sayısı gün geçtikçe artmaktadır.  Eczacılar bunun takibi konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Farkını hastadan alma konusunda da yasal hiçbir dayanağı yoktur.

Anlayacağınız mesleğimizi icra etmekte baya sıkıntı yaşamaktayız. Her tarafımız çeşitli etkenlerle sarılmakta. Gün geçtikçe finansal anlamda zorluklar yaşamaktayız. Ancak, hiçbir zaman mücadelemizden ödün vermeden hastalarımıza gerekli hizmeti vermekteyiz. Değer gördüğümüz, fikirlerimizin önemsendiği, mesleğimizi icra edeceğimiz huzurlu bir ortamın artık gelmesi dileğiyle…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu