RÖPORTAJ

Gıda takviyelerinin çocuk yaşta alınması önemli

Eczacı Bilge Anger, çocukluktan itibaren alınacak sindirim sistemi gıda takviyelerinin ileriki yaşlarda alerjik hastalıklar, hassas bağırsak sendromu, antibiyotik kullanımına bağlı ishaller ve laktoz intoleransın önlenmesinde yararlı olacağına dikkat çekiyor.

İkinci beyin olarak görülen bağırsaklar insan sağlığı için artık büyük önem taşıyor. Sistemin düzgün işlemesi ve hastalıkların önlenmesi açısından çocuk yaştan itibaren alınacak gıda takviyeleri önem taşıyor. Eczacı Bilge Anger, ikinci beynimiz bağırsakların sağlıklı bir yapıya sahip olmaları için çocuk yaşlardan itibaren neden destekleyici gıda takviyelerinin alınması gerektiğini ve bunların etkilerini OTC Plus dergisine anlattı…

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1995 yılında İ.Ü. Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldum.1996 yılında yine İ.Ü. Eczacılık Fakültesi Toksikoloji Anabilim dalında yüksek lisans ve öğretim üyeliği görevime başladım. Daha sonra ki yıllarda eczane ve depo mesul müdürlüğü yaptım. Şu anda Ayşe Lerzan Eczanesinde görev yapıyorum.

Günümüzde ikinci beyin olarak görülen bağırsaklar insan sağlığı için artık büyük önem taşıyor. Özellikle çocukluk döneminde gelişim sırasında bağışıklık sisteminin oluşumunda bağırsak en önemli rol oynuyor. Sizin bu konuda görüşlerinizi alabilir miyiz?

Probiyotikler bağırsak bakterilerinin dengesini sağlayarak vücudun alerji, toksinler, enfeksiyon ve kansere karşı savunmalarını güçlendirirler. Özellikle Bifidobacterium türleri vücut savunmasını destekleyerek çocuklarda solunum yolu hastalıkları ve egzama riskini azaltırlar. Ayrıca ilerleyen yaşlarda bifidobakteriler kanser riskinin azaltılması ve tedavisi, atopik ve alerjik hastalıklar, hassas bağırsak sendromu, antibiyotik kullanımına bağlı ishaller ve laktoz intoleransın önlenmesinde yararlı olmaktadır.

Bu anlamda  Biocodex markası çocuklar için sindirim sistemini dengelemek ve bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla SYMBIOSYS Bifidrop’u Türkiye pazarına sundu. Bu ürün için neler söyleyebilirsiniz? İçeriğinden bahseder misiniz? Çocuklar bu ürünü/takviyeyi neden almalı?

SYMBIOSYS Bifidrop çocuklara yönelik Bifidobacterium breve BR03 ve Bifidobacterium breve B632 bakteri suşlarını içeren bir probiyotiktir. Şişede bu iki suştan toplam 6,4 milyar bakteri bulunur. Bu suşlar, patentli bir mikroenkapsülasyon yöntemi ile mide asidinden korunur. Bu iki bakteri türü, EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu) tarafından güvenli olarak kabul edilir. Ayrıca içinde glüten, laktoz ve alerjen bulunmamaktadır. İçeriğindeki Bifidobacterium breve BR03 ve Bifidobacterium breve B632, bakterileri çocuğunuzun bağırsaklarında sağlıklı bir flora oluşturarak onun bağışıklığını güçlendirir. İlerleyen yıllarda karşılaşabileceği hastalıklara olan yakalanma riskini azaltır.

Ne kadar ve nasıl kullanılmalı?

Her sabah 5 damla SYMBIOSYS Bifidrop`u soğuk veya ılık gıdalara karıştırarak çocuğunuzun yaşına uygun bir kaşıkla ya da biberonla verebilirsiniz. Kullanmadan önce şişeyi suşların eşit şekilde dağılmasını sağlamak için yavaşça çalkalayın. SYMBIOSYS Bifidrop en az 4 hafta boyunca günlük olarak kullanılmalıdır ve gerektiğinde kullanıma devam edilebilir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu