RÖPORTAJ

Göz sağlığında takviyelerin etkisi

Pandemi döneminde özellikle bağışıklık güçlendirici gıda takviyeleri aslında tek yönlü olarak düşünülmemeli. Özellikle içeriğinde Zeaksantin, Astaksantin, Lutein, C vitamini, E vitamini bulunan takviyeler göz&görme sağlığında da öne çıkıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Usta Uslu’nun görüşlerine başvurduk. 

Birçok hastalıklar için bağışıklığı destekleyici gıda takviyeleri günümüzde bilinirlilik açısından ilk sırada yer alsa da aslında doğru içeriğe sahip bu takviyeler göz ve görme fonksiyonlarını korumak amacıyla da oldukça etkili. Zeaksantin, Astaksantin, Lutein, C vitamini, E vitamini bulunan takviyeler ile vücutta eksik olanı yerine koymak mümkün. Konu ile ilgili Anadolu Sağlık Merkezi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Usta Uslu konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle görme fonksiyonu rahatsızlıklarının genetikle bir ilişkisi var mı yoksa sadece bu tamamen kişiye özel bir durum mu?

Bazı göz hastalıkları (optik sinir, retina, kornea vs hastalıklarının bir kısmı) genetik geçişli, kalıtsal olabilirken bir kısmı kazanılan hastalıklardır. Çevresel faktörler, yaş ve çeşitli risk faktörlerine maruz kalmak ile gelişirler. Metabolik sistemik hastalıklar, toksik maddeler, kazalar ve travmatik öyküler de etkilidir.

Göz ve görme fonksiyonlarımızı korumak amacıyla kişiler neler yapmalı? Göz sağlığı nasıl korunur?

İlk adım, eğer kalıtsal bir öykü varsa, genetik geçiş teyitli ise doğum öncesi, hatta planlama aşamasında genetik danışma ile başlamalı. Düzenli olarak çocukluk yaşlarından itibaren göz doktoruna gitmeli, muayene olmalı ve doktorun önerileri doğrultusunda hareket etmeli. Bu öneriler koruyucu öneriler de olabilir, rehabilitasyon amaçlı da olabilir. Sağlıklı beslemeye önem vermeli, dışarıda UV ışınlarından korunmalı ve çeşitli takviyeler ile belli risk analizi tetkiklerine bakarak koruma amaçlı ilaç kullanımı da olabilir.

Göz ve görme fonksiyonlarının korunması ve desteklenmesinde özellikle vitamin ve mineral takviyelerinin önemi nedir? Zeaksantin, Astaksantin, Lutein, C vitamini, E vitamini?

Tıpta temel prensip eksik olanı yerine koymaktır, bu göz sağlığı için de geçerlidir.  D vitamini, A vitamini, B12 vitamini. Zn (çinko), Demir (Fe); Magnesium eksikliği varsa bunlar mutlaka giderilmelidir. Sağlıklı yaşam ve beslenme prensipleri uygulanmalıdır. Metabolik hastalıklar varsa (diyabet, hipertansiyon, ateroskleroz) mutlaka düzenlenmeli ve dahiliye / endokrin kontrolleri ile birlikte yürütülmelidir. Sistemik metabolik hastalıklar hala en sık görme kaybı sebeplerindendir.

Zeaksantin, Astaksantin, Lutein, C vitamini, E vitamini, blueberry extraktı, grapeseed ekstraktı vs içeren günümüzde pek çok besin desteği mevcuttur. Bu besin destekleri (suplementler) özellikle maküla (sarı nokta) hastalıklarından korunma ve veya tespit edilen hasarların ilerlemesini yavaşlatma amaçlı kullanılmaktadır. Bu preparatları kullanırken doz- kullanım sıklığı ve endikasyon için aile öyküsü ve göz sağlığının durumu ve eşlik eden diğer hastalıklar bilinmeli ve mutlaka hekim denetimi altında tüketilmelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu