AnasayfaGenelMAKALE

Kafamda Deli Sorular

Eczacı Abdullah Arıcı

 

Sağlığın öne çıktığı ve düşünüldüğü bir yılı daha geride bıraktık. Sağlık ve sıhhatin olmadığı bir durumda her şeyin boş olduğunu çeşitli örneklerle bir kez daha yaşadık. Bazen çok basit şeylere kızdığımızda veya üzüldüğümüzde ne kadar aslında basit şeyler için kendimizi yıprattığımızı anladık. Pandemiyle geçen bir yıl daha gelecekle ilgili daha farklı düşünce ve davranışlara neden oldu. Tabi ki 31 Aralık gecesi eski yılı uğurlayıp yeni yılın ilk gününe uyandığımızda bütün sorunlarımız ve dertlerimiz son bulmuş olmayacak. Ama mesleğin gereği olarak yeni yıla girdiğimde nasıl olmasını isterdim biliyor musunuz?

Sabah ilk mesaime gittiğim de eczaneye girer girmez elemanlarım da güler yüz büyük bir enerji. Hastalara muhteşem bir ilgi, muhteşem bir danışmanlık. Medula sistemi tıkır tıkır çalışıyor. Herhangi bir teknik arıza yok .( internet çökmemiş, bilgisayar tutukluk yapmıyor ) Aaa bir bakıyorsun reçeteyi giriyorsun hasta muayene ücreti, fark, yüzde hiç itiraz etmeden ödemelerini yapıyor. Günü dolmamış ilaçlar için verin sonra yazdırayım demiyorlar, ben günü dolmamışsa ücretiyle alayım diyorlar. Otc satarken bunda kampanya yok mu indirim olmaz mı diye kelimeler sarf edilmiyor bile. Birde bakıyorum SGK ya reçete girdiğim de banka uygulamasından bir ses reçete ücreti hesabınıza geçti. Anında girdiğin reçetenin ücreti hesabına geçiyor. Bir de nasıl geçiyor meslek hakkı her reçetede 10 lira olacak şekilde. Depodan siparişler geliyor. Faturaya bir bakıyorum bütün ilaçlarda karlılık %20 kademeli karlılık kalkmış. Reçeteyi girdiğim de farkettiğim başka bir şey kuruma iskonto yapmıyorum. Kafam çok rahat ve ticari dertlerimi bir kenara koyuyorum hastalara mesleki bilgilerimi aktarıp onları ilaç, doz ve ilk danışılacak sağlık birimi olarak doğru yönlendiriyorum. Mesaimi bitirip eczanemi kapattığım da yüzüm de güzel bir gülümsemeyle evime gidiyorum. Bunları anlattığım zaman sizde de o gülümseme oldu değil mi?

Bu tabi olmasını istediğim. Fakat canım ülkem de 1 Ocak sabahına kalktığımız da neler oldu. İşletmemizin büyük gider kalemleri doğalgaz, elektrik, eleman ve kiraya muhteşem zamlar geldi. Mesleki görevlerimi değil de eczanemi nasıl sürdürebilirliğini yerine getirebilir mi düşünüyorum. Aklım Şubat’taki ilaç zammında. Acaba gider kalemlerine gelen zam oranın da ilaca zam gelir mi? Kafamda deli sorularla geçen bir günden sonra umut fakirin ekmeği diyerek artık bir sonra ki yılbaşında olmadı bir sonra ki yılbaşında diyorum ve demeye devam edeceğimi düşünüyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu