AnasayfaGenelRÖPORTAJ

Kampotu, Sağlıklı Üretim Ve Sağlıklı Etkileşim İle Hareket Ediyor

 

Besin destekleri alanında Voonka Collagen, Voonka Vitamins, Voonka Kids, Voonka Next, Doctor Mito ve Herbasist ürünleri önemli bir pazar payına sahip olan Kampotu, amiral gemisi markası Voonka’da “Yeni Nesil Yaşam Desteği” sloganı ile harekete ediyor. Kampotu İlaç Fabrika Müdürü Sevcan Deveci, Kampotu olarak sağlıklı yaşamı sahiplendiğimiz gibi bunun çevresinde sağlıklı üretim ve sağlıklı etkileşimi de destekliyoruz” diyor. Deveci, kadın projelerini desteklediklerini ve  özellikle kadınlar tarafından üretilen ürünleri kullanmaya özen gösterdiklerinin altını çiziyor.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

Sevcan Deveci

Lisans eğitimimi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji (İngilizce) bölümünde tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsi’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Hastane ve eğitim sektöründe kısa bir süre çalıştım (Bu arada ingilizce öğretmeniyim aynı zamanda). İlaç sektöründeki ilk tecrübemi Deva Holding A.Ş’de edindim. Deva benim için ilk tecrübe, iyi bir okuldu. Ardından Türkiye’de Veteriner İlaç GMP’sine ilk kez sahip olan Medicavet Veteriner İlaçlarının tesis ve kalite sistem kurulumlarında yer aldım. Sonrasında Selçuk Ecza Holding bünyesinde bulunan Mamsel İlaç’ta tesis ve kalite sistemleri kurulumunda görev aldım. Yine farklı sorumlulukları da üstlenerek başladığım Kampotu İlaç Gıda Sanayi ve A.Ş’de 2 yıldır Kalite ve Ruhsatlandırma Direktörü olarak büyük bir keyifle çalışıyorum ve işim mutluluk sebebim. Bunu tutkumu kaybetmemeye borçluyum.

 

Kampotu’nu anlatır mısınız? Hangi markalar altında ne tür ürünleriniz bulunuyor?

Voonka Collagen, Voonka Vitamins, Voonka Kids, Voonka Next, Doctor Mito ve Herbasist pazardaki markalarımız. Amiral gemisi markamız Voonka’daki sloganımız “Yeni Nesil Yaşam Desteği”. Biz besin destekleri alanının önde gelen oyuncularından biriyiz. Yüksek standartlarda üretimimiz ve AR&GE çalışmalarımız ile fark yaratmak için çalışıyoruz. Kollajen pazarının en eski ve en önde gelen oyuncusuyuz. Kollajen içerikli ürünlerle ilgili olarak en geniş ve yenilikçi seriye sahip olmakla birlikte diğer ürün kategorilerimizde de hızla büyüyor ve pazara farklı ürün grupları ekliyoruz.

Kampotu olarak sağlıklı yaşamı sahiplendiğimiz gibi bunun çevresinde sağlıklı üretim ve sağlıklı etkileşimi de destekliyoruz. Ciddi anlamda sürdürülebilir yaşam ve ekonomi konusuna kafa yoruyoruz ve iş yapış biçimlerimize entegre ediyoruz. Bu konuda Quality Standart by Kampotu ve Eczanede Sürdürülebilirlik projelerimiz devam ediyor. Geri dönüşümlü ve geri dönüştürülebilir ürünler konusuna kafa yoruyoruz. Kadın projelerini destekliyoruz. Özellikle kadınlar tarafından üretilen ürünleri kullanmaya gayret ediyoruz.

Üretim teknolojinizden ve AR-GE çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Yaklaşık 5000 m2 alanı kaplayan son derece modern sistemlerle donatılmış bir üretim tesisine sahibiz. Bu tesis için büyük bir heyecanla yola çıktık diyebilirim. Tesisimizde tablet, efervesan tablet, film kaplı tablet, toz, yumuşak kapsül, sert kapsül, likit, saşe formlarında gıda takviyesi ürünleri üretiyoruz. Bu formları hem kendi markalarımız için üretiyor hem de fason olarak hizmet veriyoruz. Bunların yanında fason müşterilerimize de Ar&Ge ve Ruhsatlandırma hizmeti veriyoruz. Tesisimizin yıllık üretim kapasitesi toplamda 300 milyon tablet, 150 milyon sert kapsül, 528 ton likit, 7 milyon saşe, 4 milyon kutu toz dolum ve 200 milyon adet yumuşak kapsüldür. Önceliğimiz ve hedefimiz uluslararası kalite standartlarına uygun düzeyde ürünler üretmekti ve hedefimizi gerçekleştirdik. Bunun için öncelikle alt yapı sistemlerimizin bu standartlara uygun olarak kurulması gerekiyordu. Avrupa farmakopesi kriterlerini karşılayan bir su sistemi, temiz oda yaklaşımıyla kurulan klima santralleri ve alanlar, basınçlı hava sistemi, tam otomasyonlu bina izleme sistemi ve hijyen tip prizleri bile düşünülmüş üretim alanları….Tüm bunlar için işinin ehli, ilaç sektörü tecrübeli takım arkadaşları seçtik kendimize.

 

Kampotu kalite sistemimizi kurarken BRC, GMP, HACCP, FDA, ISO 9001, ISO 14001, ISO 10002, ISO 45001 standartları için gereklilikleri belirledik, bir bir tamamladık ve sertifikalarımızı almayı başardık. Tecrübe ve emek çemberinin içerisine ekip ruhuyla çalışmayı bilen takım arkadaşları da gelince güzel işler ortaya çıkıyor.

Son bir yılda 80 adetin üzerinde AR-GE projesi gerçekleştirdik, hepsi bir tasarım işi. Aynı zamanda bu ürünlerin her birinin ruhsat onaylarını kendi bünyemizde aldık. Voonka Collagen Shake Drink Mix ürünümüz için kapak tasarımı sayesinde tasarım ödülü aldık. Yine 2020 ve 2021 yıllarında Paris’te gerçekleşen America ve Singapore Taste Awards’da; uluslararası alıcıdan, gazetecilerden ve yiyecek-içecek uzmanlarından oluşan jüri üyeleri tarafından toplamda 4 adet altın madalya almaya layık görüldük.

 

Yıllık üretim kapasiteniz nedir? 2021 yılını değerlendirir misiniz? 2022 ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

2021 tüm firmalarda olduğu gibi kaotik ve tabii son dönemi de belirsizliklerle dolu geçti ancak biz 2022 yılından oldukça umutluyuz. Temel hedefimiz yurt içinde iş ortaklarımızla büyüme sağlarken yurt dışında da daha fazla ürünlerimizi görmek. Yurt içinde hem Kampotu İlaç ve gıda olarak kurumsal durumumuza yakışır projeler yapmak hem de özellikle Covid döneminin getirdiği bir takım sağlık sorunlarına yönelik sağlıklı yaşam noktasında yenilikçi ürünler sunmak. Yurt dışında ise bilinirliğimizi daha artırarak ihracat rakamlarımız yükseltmek. 2022’nin fırsatlarla dolu bir yıl olacağına inanıyoruz. Şirketimizin üretimden satışa tüm fonksiyonlarına döngüsel ekonomiye katkıda bulunacak uygulamaları entegre ediyoruz ve yenilikçi çözümler için sürekli araştırmalar yapıyoruz. Döngüsel ekonomiyi uygularken iyilik peşinde de koşuyoruz. Ürünlerimizle insanlar için iyi bir yaşama destek olurken, iş süreçlerimizle ve sosyal sorumluluk projelerimizle iyi bir dünyaya katkıda bulunmaya çabalıyoruz.

2022 için biten ya da devam eden yeni bir ürün AR-GE çalışmanız bulunuyor mu?

Sürdürülebilirlik hedeflerini amaçlayarak yola çıktığımız AR-GE projelerimizi özel birçok proje gerçekleştirdik. Bunun yanında bir çok projemizi yakında sektör ile paylaşacağız. AR-GE Merkezi ve ISO 17025 Agreditasyonu olan laboratuvar olma yolunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Girişimci kadınlar ile işbirliği yapıyoruz. Ben onlara ‘Fark Yaratan Kadınlar’ diyorum.

Projemiz kapsamında çalışmalarımızda girişimci kadınların ürettikleri hammaddeleri ve ambalajları kullanıyoruz.

Gamze Kara Mağden sayesinde atık tendonlardan üretilen ‘’Atelocollagen’’ ile, Şükrüye Özbilen sayesinde atık ‘’Yumurta Kabuklarından Kalsiyum’’ ile Duygu Yılmaz sayesinde ‘’Zeytin Çekirdeklerinden Ambalaj’’ Hammaddesi ile buluşuyoruz.

Elif Türker’ in ‘’Suyum Mataramda Çevre Hareketi’’ne katılarak; pandemi sürecinde artan su ambalaj atığını hijyenik bir şekilde minimize ediyoruz.

Hangi ülkeler ile çalışıyorsunuz yeni hedef pazarlarınız var mı?

Stratejimiz globalleşmek üzerine kuruldu. Şu an için 20’ ye yakın ülke ile görüşmelerimiz ve işbirliğimiz devam ediyor. Hedefimiz Dünya’daki tüm pazarlara ulaşmak.

Kalite standardınızı nasıl belirliyorsunuz?

Kendimize ve yaptığımız işe inanıyoruz, ürünlerimizi sadece uluslarası mevzuata göre değil aynı zamanda Kampotu güvencesiyle üretiyoruz. Uluslararası  şartların tümünü kapsayacak bir şekilde ülkemize ve tüm dünyaya hizmet eden bir kalite sistemi ile hizmet veriyoruz. Kalite açısından saydamlığı ve uluslararası mevzuata uygunluğu temin ediyoruz. BRC, GMP, HACCP, FDA, ISO 9001, ISO 14001, ISO 10002, ISO 45001  kalite belgelerine sahip ve bu uluslararası standartlara göre dizayn edilmiş tesisimizin üretim alanları dahil kamera sistemiyle online olarak izlenmektedir. Tüm eczacılarımızı tesisimizi ziyaret etmeleri için bekliyoruz. Gelen ziyarteçilerimize tüm şeffaflığımızla online izleme sistemimizden üretim alanlarımızda o anda yaptığımız üretim basamaklarımızı canlı olarak izletiyoruz. Her zaman aynı tutarlılıkla çalıştığımızı kanıtlıyor ve sistemimizi gururla sunuyoruz. John C. Maxwell’ in dediği gibi; “Her gün tutarlılık ile tekrarlanan küçük disiplinler ile zaman içinde yavaş yavaş kazanılan büyük başarılara yol açıyoruz.”

Ürünlerimizin kaliteli ve güvenli üretimine AR-GE departmanında ki tasarımıyla başlıyor, hammadde ve ambalaj malzemesinin onaylı tedarikçi seçimiyle  tesise girişini, tesis içerisindeki döngüsünü ve bitmiş ürün haline gelene kadar ki sürecini güvence altında tutuyoruz. Bununla kalmayıp ürünün sevkiyatını, piyasaya arzını, müşteriye ulaşmasını ve müşteri bildirimlerinde de kontrol ve güvence sağlıyoruz.

Sürdürülebilirlik anlamında şirket olarak ve ürünlerinizde nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?

Kurumsal bilincimizde; sürdürülebilir dünya hedeflerinin gereklerine ve değerlerine saygılı olmaya gayret etmek yer alıyor. Bunun için etki alanımızın farkında olarak elimizden gelenin en iyisini yapmayı hedefliyoruz. İklim değişikliği, su, enerji, biyoçeşitlilik ve tarım gibi birçok alanda artan ve birbirini etkileyen çevresel krizlerle karşı karşıya olan dünyamızı korumak ve bu çevresel krizlerin aşılmasına katkıda bulunmak temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. Dünyadaki kaynakları gelecekte de verimli şekilde kullanmak için şirketimizde karbon ayak izinin sıfırlanmasına yönelik projeler yaratıyoruz. Tesisimizde yaptığımız çalışmalarla 2022 yılında karbon ayak izini sıfırlamayı ve bunları raporlamayı hedefliyoruz.

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak rüzgardan elde edilmiş elektrik enerjisi kullanıyoruz. Uluslararası I-REC Yeşil Enerji Sertifikası ile uluslararası standartlar tarafından kayıt altına alınan yenilebilir enerji kaynakları kullanarak çevre dostu enerji tüketmeye başladık. Sıfır Atık projemizle birlikte atıklarımızın türlerine göre kaynağında ayrı olarak toplanmasını sağlayarak geri kazanım oranını arttırıyoruz.

 

Üretimimizden çıkan tehlikesiz ve geri kazanılabilen (varil, bidon, kağıt, karton, plastik vb.) bütün atıklarımızı geri dönüşüme iletiyoruz. Buradan elde ettiğimiz gelirleri Türk Eğitim Vakfı ile birlikte yürüttüğümüz ‘’Destek Hayat Değiştirir’’ sosyal sorumluluk projesi ile birleştirip, bağış yaparak öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlıyoruz.

 

2022 projelerimiz arasında atık sularımız ve yağmur sularımızı toplayıp uygun işlemlere tabi tutarak tekrar kullanımını sağlamayı hedefliyoruz. Su üretim sistemimizden çıkan sularımızı geri kazanıp, şirketin ortak kullanım alanlarında kullanmayı hedefliyoruz.

 

Organik atıklardan (yemek artıkları, ekmek artıkları, çay posası, kahve artığı, peçeteler vb.) kompost üretecek böylece depolanmaya giden atık miktarının azaltılmasına katkı sağlayacağız. Ayrıca ürettiğimiz kompost ile evimizdeki çiçeklerin toprak ihtiyacını sağlamayı hedefliyoruz. Bunlar tesisimiz için uyguladığımız projelerimiz olacak.

 

Diğer bir projemiz ise; eczanede sürdürülebilirlik, tüketici ile buluşan ambalajlarımızı da eczanelerimize geri dönüşüm istasyonları kurup toplayarak geri kazanımlarını sağlamak, böylece hem doğaya katkı sağlayıp hem de buradan kazanılan gelirleri sosyal sorumluluk projelerinde kullanmayı hedefliyoruz. Bu projeye katılan her eczanemiz için ise doğaya ulaşılamayan alanlara bir tohum bırakmak istiyoruz.

 

Çalışmalarınızdan stratejilerinizden bahseder misiniz? 2022 için stratejileriniz nelerdir?

2021 yılında sürdürülebilirlik ve globalleşmeye yönelik stratejilerimizi belirledik. Dünya sürdürülebilirlik hedeflerine odaklanmış durumda, dünyamızın buna ihtiyacı var. Kurumsal stratejilerimiz de bizde buraya odaklandık. Ne kadar çok trendlere hakim olup adapte olursak doğru alanlara yatırım yapmak için akıllıca seçimler yapabilmeyi garantileyebiliriz. Dünya’nın neye ihtiyacı varsa biz orada olmalıyız. Bu kapsamda sürdürülebilir dünya hedeflerinden özellikle doğayı koruma, sorumlu üretim ve tüketim, toplumsal cinsiyet eşitliği konularına odaklandık. Bunun için yaptığımız tüm çalışmalarımızı tasarlarken öncelikle sürdürülebilir olmasını, bu amaca hizmet edip etmediğini sorguladık. Bu kapsamda, üretimlerimizde atıklardan üretilen sürdürülebilir hammaddeler, ambalajlar kullanmaya başladık. Sıfır atık bir üretim tesisimiz var, yağmur sularımızı toplayıp bahçe sulamada kullanıyoruz, rüzgar dan elde edilen elektrik enerjisi kullanıyoruz, atıklarımızdan kompost üretiyoruz. 2022 yılında da yine sürdürülebilirlik ve globalleşmeye yönelik hedeflerimizin peşinden koşup daha ileriye taşıyacağız. Bunun yanında 2022 yılında uluslararası mecralarda kurumsal sürdürülebilirlik raporumuzu yayınlayacağız.

Yönetimde cinsiyet dengesi, süreçlerinizi ve finansal performansınızı nasıl etkiliyor?

Kadınlar karar alma süreçleri ve finansal performansı olumlu etkiliyor. Karar alma süreçlerinde farklı perspektifler sunuyorlar, dengeli bir kurumsal yönetim biçimleri ve bu duruş beraberinde sürdürülebilir finansal bir tablo ortaya çıkartıyor. Daha güçlü fikirler, daha iyi ürünler ve daha fazla müşteri kazanımı ile daha başarılı iş sonuçları elde ediyor.

Ülkemizde kadın istihdam oranının artırılması konusunda sizce neler yapılmalı? 

Kadınların üst yönetim pozisyonlarında yer almalarının sağlanması üç ana unsur ele alınmalıdır. Öncelikle, toplumsal alandaki eksiklik ve dayatmaların önüne geçmek gerekir. Kız çocuklarının yaşamın en başından itibaren erkek çocuklarla aynı imkanlara sahip olarak eğitim eşitliğin in sağlanması son derece önemlidir. Toplumsal rollerdeki, görev ve sorumluluklar konusunda eşitlikçi anlayış ailede kazandırılmalıdır. Toplumda eşitlikçi ayrımcılığın duruma göre pozitif ayrımcılığın sağlanacağı gönüllü ve zorunlu uygulamalara yer verilmelidir.

Beril Koparal Ergün

Kampotu Genel Müdürü Beril Koparal Ergün: “Kadın gücünün bize kattığı en önemli değerin sürdürülebilirlik noktasında olduğunu düşünüyorum. Gerek fabrikada gerekse iş ortaklarımız tarafında bu anlamda oluşturduğumuz tüm girişimler kadın gücünü ortaya koyuyor. Diğer taraftan kadın girişimlerini desteklemek ise temel misyonumuz. Kullandığımız hammaddeler noktasında kadınlar tarafından üretilen ürünler varsa bunları satın alıyor ve kutularımızın üzerine de “Kadın Girişimini Destekliyoruz” logosunu koyuyoruz.”

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu