AnasayfaGenelMAKALE

Majistral News

Uzm. Eczacı Gül Kara

Majistral News

Türkiye’deki eczacılığın son 30 yıldaki değişimini yakından izleyen bir eczacıyım. Dünyanın dijital çağı yaşadığı bu dönemde bizlerde eczanenin içinde fiziki değişimler yaptık, eczanelerimizi yeniledik. Sadece içerideki kategorik yapı değil, beyin yapısı da bilgi ile gelişti.

Eczacı olarak bilimsel gelişimleri yakından takip ediyoruz, çalışanlarımıza da çeşitli eğitimler aldırıyoruz ve güncel kalıyoruz. Covid 19 pandemisinin ilk günlerinde bile her an aktif kalarak laboratuvarlarımızda üretmiş olduğumuz el dezenfektanları ile halk sağlığını korumada önemli katkılarda bulunduk.

En doğru bilgiyi bizlerden alabildiklerini fark eden topluma karşı sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum. Bir eczacının, eczanesinde hastaları ile olan etkileşim inanılmaz bir enerjidir.

Eczanede uyguladığı farmasötik bakım ve akılcı ilaç uygulaması eczacıyı dinamik tutar, toplum sağlığını destekler. Yine eczacıyı mesleki olarak en tatmin eden alanlardan birisi sanatımız olan majistraldir. Doktorun yazmış olduğu reçete ile eczaneme gelen hastaya ‘ ben bu reçeteyi yapabilirim’ dediğim an çok mutlu olduğunu gözlerinden görebiliyorum.

Eczane çalışma kuralları içinde majistral laboratuvarı şarttır. Her eczanenin küçük ya da büyük bir laboratuvarı vardır, önemli olan bizim bunu nasıl kullanıldığımız ve hizmet ürettiğimizdir. Eczane içinde çeşitli kategoriler oluşturup dizayna önem veriyoruz oysa majistral laboratuvarımızı kategoriler üzeri düşünmeliyiz.

Eczacılık tarihi havanın içinde başlamıştır

Son yıllarda modern tıbbın getirisi olarak hazır preparatlar raflarda yerini alsa da majistralin önemi tekrar gündeme gelmiş ve bu bağlamda dernekler, ecza odaları, Türk Eczacılar Birliği gibi mesleki kurumlar çeşitli eğitim programları düzenleyip, sade ve anlaşılır bir dili olan eğitim kitapları yayınlamışlardır.

Bu çerçevede benim de yönetiminde bulunmaktan onur duyduğum ‘’Majistral Eczacıları Derneği’’ Şubat 2019 tarihinde kuruldu ve faaliyetlerine başladı…

Derneğimiz, eczacının sanatı olan ‘’Majistral Üretim’’ faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak amacı ile eczacılara ve hekimlere yönelik her nevi eğitim faaliyetleri düzenlemek ve bu konuda çalışmalar yapan eczacı ve eczacı kuruluşlarına destek vermek amacı ile kurulmuştur.

Türkiye’de Majistral üretim faaliyetlerinin, uluslararası alanda rekabet edilebilir düzeyde kalitesinin geliştirilmesine katkıda bulunan eczacıların bir araya gelmesi, hem eczane ekonomisi açısından hem de hastanın tedavi kalitesini yükseltmesi açısından son derece önem taşıdığını düşünüyorum.

Ben bu derneğe katıldığımdan beri bilgilerimi tazeledim, laboratuvarımı yenileyip, büyüttüm. Eskiden gerekli laboratuvar malzemeleri ve ihtiyacımız olan kimyasalları bulmakta zorluk çekiyorduk. Son zamanlarda laboratuvarlarımızda ihtiyaç duyduğumuz modern araç, gereçlerin temini ve ithal hammadde tedariki konusunda depolar kendilerini çok geliştirdi. Hatta yeni majistral hammadde depoları kuruldu. Bu bağlamda ben de eczanemde hammadde çeşitliliğini zenginleştirerek majistral reçete karşılama oranını arttırmış oldum.

Eczacı meslektaşlarım ile de güzel diyaloglarım oluyor. Sosyal medya kanallarının içindeki majıstral grupları, derneğin yazışma grupları sayesinde soru ve bilgi paylaşımlarını yapabiliyoruz. Bu da daha önce unutulmuş bir formülün yeniden canlanmasını sağlayabiliyor.

Eczacılık nasıl ölmeyen bir meslekse bizim bu özel sanatımızda hiçbir zaman yok olamaz. Mesleğe ait ekonomik ve kurumsal bazı sıkıntılar yaşanmakta olsa da eczacılığın saygınlığını artıran bir alan olmasından dolayı majistral dünyamıza sıkıca sarılıp, sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum.

Madem digital çağın içindeyiz, kendi mesleğimiz içinde bunu sonuna kadar kullanmalıyız.

3 D yazıcılar, özel etiket makinaları, krem karıştırıcıları, özel kabinler, majıstral hasta kayıt programlarını kullanıp eski ile yeniyi buluşturmalıyız. Gelecekte kişiye özel tedavilerin ve bu anlamda majistral inovasyonların sürprizlerine hazır olmalıyız…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu