Genel

Malnütrisyonun sağlık üzerindeki etkisi birçok kişi tarafından bilinmiyor

Abbott’un koşulsuz desteğiyle yapılan KEPAN’ın Medikal Beslenme Farkındalık Araştırması malnütrisyon ve kas sağlığının önemi konusunda eğitime fırsat olduğunu gösteriyor.

Hastalıklarda, hastanın beslenme durumu iyileşme süreci için büyük önem taşır. Malnütrisyon yani yetersiz beslenme, tedavi ve tedaviye uyumu olumsuz etkilerken, hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini de önemli oranda azaltır. Türkiye Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon (KEPAN) Derneği tarafından Abbott’un koşulsuz desteğiyle Türkiye çapında binden fazla kişinin katılımı ile yapılan Medikal Beslenme Farkındalık Araştırması’nın sonuçlarına göre malnütrisyon tanımını bilen kişi sayısı oldukça az. Rapora göre katılımcıların %78’i daha önce malnütrisyon tanımını duymadığını bildirirken, yine aynı grubun neredeyse tamamı (%95) “beslenme”nin hastalıkların iyileşme sürecine olumlu etkisi olduğunu belirtti.

1.213 kişinin katıldığı Medikal Beslenme Farkındalık Araştırması’ndan öne çıkan veriler şöyle:

  • Katılımcıların %78’i daha önce malnütrisyon tanımını duymadığını belirtti.
  • Katılımcıların %95’i iyileşme sürecinde beslenmenin etkili bir rol oynadığını düşündüğünü belirtti.
  • Kadınlarda medikal beslenme ve malnütrisyon bilincinin erkeklere göre daha yüksek olduğu görüldü.
  • Katılımcıların %68’i medikal beslenmenin daha çok gelişme geriliği olan bebek ve çocuklarda kullanıldığını düşündüklerini ifade etti. Kanser (%39) ve Alzheimer (%35) durumları ilk akla gelenler olmamış ve son sıralarda yer almıştır.
  • Katılımcıların %72’si medikal beslenme ürünlerini bildiğini ifade etti.
  • Medikal beslenme ürünlerini bilenlerin %75’inin kadın olduğu görüldü.
  • Medikal beslenme ürünlerini bilenlerin %79’u ise 45 yaş ve üzerinde. 
  • Katılımcıların %52’si yetersiz beslenmenin kas kaybına neden olduğunu düşündüklerini belirtti.
  • Katılımcılar, kas kaybının %84 oranında güçsüzlüğe, %83 oranında hareketlerde yavaşlamaya ve %77 oranında ise hareket edememeye yol açtığını belirtti.
  • Yine kas kaybının sık görülen ve ciddi sonuçlarından nefes almada güçlük (%33) ve yutkunmada zorluk (%33) durumları en son sıralarda düşünüldü.

“Medikal beslenme bir tedavidir”

KEPAN Başkanı Prof. Dr. Murat Gündüz, “Yetersiz beslenme ve hastalıklara bağlı yetersiz beslenme 2 ayrı soruna yol açmaktadır. Bu sorunlardan birincisi, yetersiz beslenmenin iyileşmeyi geciktirmesi, enfeksiyonlara eğilimi artırması, hastanede kalış süresini uzatması ve ölüm oranlarını yükseltmesidir. Sorunlardan ikincisi ise yetersiz beslenmenin ciddi ekonomik kayıplara neden olmasıdır. Avrupa Birliği ülkelerinde yapılan bir araştırmaya göre yetersiz beslenmenin Avrupa’ya getirdiği ekonomik yük yılda yaklaşık 170 milyar avrodur. KEPAN Derneği olarak hem insanlarımızın sağlığıyla hem de ülke ekonomisiyle ilgili bu durumu daha da iyi bir konuma getirebilmek için sağlık profesyonellerine yönelik çok sayıda eğitim toplantıları ve halka yönelik farkındalık aktiviteleri yapıyoruz” dedi.

Yayınlanan Medikal Beslenme Farkındalık Araştırması’nın özellikle malnütrisyonun kaslar üzerindeki etkisini ortaya koyduğunu ifade eden Prof. Dr. Murat Gündüz, sözlerine şöyle devam etti: “Rapora göre katılımcıların yüzde 52’si yetersiz beslenmenin kas kaybına neden olduğunu düşündüklerini belirtti. Nefes alma ve yutma gibi doğal reflekslerin zarar görmesi genellikle kas kaybının bir sonucu olarak kabul edilmiyor. Kas kaybının neden olduğu problemler arasında hareket edememe (%77), güçsüzlük (%84), hareketlerde yavaşlama (%83) gibi hareket sistemi sorunları daha sık görülüyor.”

Kaslarınızı sevin ve koruyun

Kas gücünün önemine yönelik farkındalık oluşturmak üzere Abbott’un koşulsuz desteğiyle hayata geçen “Kasını Sev, Kasını Koru” projesiyle herkes www.kasinikoru.com web sitesine girerek, kas yaşı hesaplayıcısına yaş, cinsiyet ve testi yapma süresini yazıp kas yaşını öğrenebiliyor. Proje kapsamında kas yaşını hesaplayarak, kas gücünün önemine dikkat çekmek için bir video yayınlayan Ayhan Sicimoğlu, “kas yaşınız kaç olursa olsun, gücünüzü korumak için kaslarınıza iyi bakın ve kaslarınızı koruyacak şekilde beslenmeye devam edin” mesajını veriyor ve sosyal medya kullanıcılarını meydan okumaya davet ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu