SEKTÖR

On aylık dönemde en çok ilaç ihracatı İtalya’ya yapıldı

 İKMİB verilerine göre Bu yıl ilk on aylık dönemde en çok ilaç ihracatı yapılan ülke İtalya (3,5 milyon dolar) oldu. İspanya (2,6 milyon dolar) ikinci sırada yer alırken, İrlanda (1,04 milyon dolar) üçüncü sırada yer aldı.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, pandemi dolayısıyla en çok ihtiyaç duyulan ilaç, sabun, kolonya, dezenfektan, tanı kitleri gibi Covid-19 ürünlerinin ihracatındaki büyük artışa dikkat çekti. Pelister şu değerlendirmeyi yaptı: “Kimya sektöründe yer alan Covid-19 ürünleri olarak adlandırdığımız dezenfektan, kolonya, sabun, ilaç ve tanı kitleri ihracatı toplamı Ekim ayında yüzde 50,26 artarak 27,2 milyon dolar oldu. Solunum cihazı, maske ve önlük gibi diğer sektörlerdeki ürünlerin de dahil olduğu Covid-19 ürünleri toplam ihracatı ilk on ayda 706,7 milyon dolar olurken, kimya sektörü içinde olan Covid-19 ürünleri ihracatı geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 61,43 artışla 258,6 milyon dolara ulaştı.”

İlaç ihracatı en çok İtalya’ya gerçekleştirildi

Bu yıl ilk on aylık dönemde en çok ilaç ihracatı yapılan ülke İtalya (3,5 milyon dolar) oldu. İspanya (2,6 milyon dolar) ikinci sırada yer alırken, İrlanda (1,04 milyon dolar) üçüncü sırada yer aldı. İrlanda’yı Almanya, Kanada, Portekiz, ABD, Beyaz Rusya, Ürdün ve Finlandiya takip etti. Ekim ayında ise İspanya, Portekiz, Ürdün, Finlandiya, Fas, İrlanda, Panama, KKTC, İtalya ve Bulgaristan en fazla ilaç ihracatı yaptığımız ülkeler oldu.

İlaç ihracatı bu yıl Ekim ayında yüzde 11,80 daralırken, ilk on aylık dönemde ise yüzde 18,82 oranında artarak 13 milyon dolara ulaştı.

 Ekim ayında en çok dezenfektan ihracatı yapıldı

Kimya sektöründeki dezenfektan ihracat rakamı 2019 yılı Ekim ayında 8 milyon 13 bin dolar iken, bu yıl Ekim ayında 10 milyon 217 bin dolar olarak yüzde 27,50 arttı. İlk on aylık dönemde ise 62 milyon 633 bin dolarlık dezenfektan ihracatı yapıldı.

Ocak-Ekim döneminde en çok tanı kitleri ihraç edildi

Kimya sektörü içinde yer alan Covid-19 ürünlerinde bu yıl ilk on aylık dönemde tanı kitleri ihracatı 89 milyon 238 bin dolara ulaşarak geçen sene aynı döneme kıyasla yüzde 154,71 büyüdü. Sabun ihracatı ise geçen yıl on ayda yapılan 39 milyon dolarlık ihracattan bu yıl aynı dönemde 70,4 milyon dolara çıktı ve yüzde 80,43 oranında büyüdü.

Dezenfektanların ihracatında ABD ilk sırada

Dezenfektanların ihracatında bu yıl Ocak-Ekim döneminde en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında 9,3 milyon dolar ile ABD ilk sırada yer alırken, 5,1 milyon dolar ile İngiltere ikinci ve 4,8 milyon dolar ile Çekya üçüncü sırada yer aldı. Çekya’yı takiben Romanya, Senegal, Ukrayna, Irak, Türkmenistan, Hollanda ve Rusya ilk on ülke olarak sıralandı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu