AnasayfaANNE & BEBE

Pişik kremi bebeğinizin cildi için doğal bir kalkan vazifesi görür

 

Pişik kremi bebeğinizin cildi için doğal bir kalkan vazifesi görür

 

Her 4 bebekten 1’inde ve bez kullanımı devam eden çocuklarda herhangi bir zamanda pişik olur. Genellikle yenidoğanlarda gelişmez, ancak tüm bebeklerde pişik olabilir. Pişik kremleri en büyük tedavi edicilerdir. Bebek cildinde adeta bir kalkan görevi üstlenen bu kremler bu ayki dosya konumuz. A’dan Z’ye pişik ve pişik kremleri hakkında her şeye değindik.

Pişik çok sık rastlanan öncelikle bebeklerin yaşam kalitesini ve buna bağlı olarak da bakımını üstlenen kişilerin yaşam kalitesini düşürür. Bu yüzden çok önemli de bir cilt sorunudur. Bu sorun ile karşılaşıldığında öncelikle akla iki soru gelir: 1-Yanlış bebek bezi mi kullanıyorum? 2- Hangi pişik kremini kullanmalıyım? Biz de bu iki sorudan yola çıkarak her şeye değinmeye çalıştık.

 

 

Pişik aşağıdaki sebeplerden kaynaklanabilir:

 • Bebeğinizin cildinin uzun süre çiş veya kaka ile temas etmesi
 • Bebek bezinin bebeğinizin cildine sürtünmesi
 • Bebek bezi alanını iyi temizleyememek veya bezi yeterince sık değiştirmemek
 • Banyosunda bebeklerin pH’ına uygun olmayan ürünler kullanmak
 • Alkol bazlı bebek mendilleri
 • Antibiyotik gibi bazı ilaç türleri
 • Pişik küçük kırmızı lekeler şeklinde veya tüm bölgeyi kaplayacak bir kırmızılıkta olabilir. Ciltleri ağrılı görünebilir ve dokunulduğunda sıcak hissedilebilir ve noktalar, sivilceler veya kabarcıklar olabilir.
 • Hafif pişik olan bebeklerin çoğu ağrı hissetmez, ancak pişik şiddetliyse bebeğiniz rahatsızlık hissedebilir ve sıkıntılı olabilir.

 

 

PİŞİK TEDAVİSİ

Bebeğinizde pişik olursa, genellikle cildini kendiniz tedavi edebilirsiniz.

 • Kızarıklık bebeğinizi rahatsız etmiyorsa, her bez değişiminde cildini korumak için ince bir tabaka koruyucu krem ​​uygulayın.
 • Krem için doktorunuzdan veya eczacınızdan bir tane önermesini isteyin.
 • Bebeğinizin cildine iyi gelebilmesi için de bu tavsiyeye uyun.
 • Islak veya kirli bezleri mümkün olan en kısa sürede değiştirin.
 • Tüm bebek bezi alanını nazikçe ama iyice, önden arkaya doğru silerek temizleyin.
 • Su veya kokusuz ve alkolsüz bebek bezleri kullanın. Bebeğinizi nasıl temizleyeceğiniz ve bebeğinizin bezini nasıl değiştireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Bebeğinizi her gün yıkayın ancak cildini kurutabileceği için günde iki defadan fazla banyo yapmaktan kaçının.
 • Bebeğinizi yıkadıktan sonra nazikçe kurulayın, kuvvetlice ovmaktan kaçının.
 • Bebeğinizi bir havluya yatırın ve cildine temiz hava girmesi için mümkün olduğunca uzun süre ve sıklıkta bezlerini açık bırakın.
 • Sabun, köpük banyosu veya losyon kullanmayın.
 • Bebeğinizin cildini tahriş edebilecek maddeler içerdiğinden talk pudrası kullanmayın.
 • Bebeğinizin bezinin tam oturduğundan emin olun. Çok sıkıysa, cildi tahriş edebilir ve çok gevşekse, bebek bezi çişi düzgün bir şekilde ememez.

Bu tavsiyeye uyarsanız pişik genellikle yaklaşık 3 gün sonra düzelir. Bu tavsiyeye uymaya devam etmeniz pişiklerin geri gelmesini önlemeye de yardımcı olacaktır. Yine de döküntü geçmezse veya bebeğiniz cildinin kıvrımlarına yayılan beyaz veya kırmızı sivilceli kalıcı parlak kırmızı, nemli bir döküntü geliştirirse, enfeksiyon kapmış olabilir. Bu durumda da hemen doktorunuzla temasa geçin.

 

 

NEYİ NEDEN YAPMALIYIZ YA DA YAPMAMALIYIZ?

 

 Bebek bezlerini sık sık değiştirin:  Islak veya kirli bir bebek bezini çok uzun süre kapalı bırakmaktan kaynaklanan nem, cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bebek bezindeki idrar da zamanla bozularak tahriş edici kimyasallar üretebilir. Ayrıca dışkının içerdiği, sindirim enzimleri deride aşınmaya neden olabilir.

 

 Değişiklikler sırasında cildi nazikçe temizleyin: Temizleme mendilinde alkol ve koku içermeyen bir ürün seçin. Ayrıca cildi su ve sabun olmayan/nazik bir temizleyiciyle de temizlemelisiniz. çünkü cilt tahriş olmuşsa veya açık yaralar varsa silmek bebeğinizin canını yakabilir. Şiddetli kızarıklıklar için mümkünse ovmadan durulamak için bir fışkırtma veya sprey şişesi kullanın. Temizleme işlemini tamamladıktan sonra cildin havayla kurumasına izin verin.

 

 Cildi kalın bir bariyer macun tabakasıyla kaplayın: Marka, içerikten daha az önemlidir. Çinko oksit ve petrolatum hem iyi seçimlerdir hem de kokusuz ürünler içinde en iyisidir. Pişik kremini, cilt ve bebek bezinin içeriği arasında oturan bir kalkan olarak düşünün. Genel olarak, çok fazla pişik kremi uygulanmalı diye bir şey yoktur. Bir kek üzerine krema koyarmış gibi kalın bir tabaka uygulamanız yeterli.

 

 Çok emici bir bebek bezi seçin: Bebek bezi ne kadar emici olursa cildi kuru tutmak için o kadar iyi iş yapar. Hangi tip bebek bezinin pişiği önleme konusunda en iyi işi yaptığını gösteren güncel bir kanıt olmamasına rağmen, bez bebek bezleri tipik olarak çoğu tek kullanımlık markadan daha az emicidir. Bez bebek bezi kullanıyorsanız, kızarıklık iyileşene kadar tek kullanımlık çocuk bezi kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

 Biraz nefes alma odası bırakın: Bebek bezinin özellikle gece boyunca çok sıkı olmadığından emin olun. Gevşek bir bebek bezinin cilde sürtünmesi daha az olasıdır.

 

 Alanı temiz tutun: Bebek bezi alanı tahriş olmuşsa günlük banyo kalıntıları, tahriş edici maddeleri ve olası bakterileri temizlemeye yardımcı olacaktır. Banyodan sonra bebek bezi bölgesine kalın bir tabaka pişik kremi sürmeyi unutmayın.

 

 

PİŞİK HAKKINDAKİ EFSANELERİ YENİN

Bazı insanlar, bebek pişiğin yalnızca bir bebeği çok uzun süre giyinik bıraktığınızda ortaya çıkabileceğini iddia eder. Bazıları bunun suçunu sahte şımartıcılara bağlarken, diğerleri hâlâ batıl inançlara işaret eden iddialarda bulunacak. Peki gerçeği ne?

 

 

Bebek pudrası kullanımı

Efsane: Yenidoğan bebeğinizi değiştirdikten sonra üzerine bebek pudrası serpin.

Gerçek: Bebeğinizin cildine pudra sürmenize gerek yoktur. Hatta sakıncalıdır. Çünkü bebek pudrası, özellikle talk, büyük bir soluma riski taşır ve solunum problemlerine neden olabilir. Bu da pişikler konusunda size daha büyük sorun olarak dönebilir.

 

 

Bebeğin altını değiştirmek

Efsane: Bir bebeği asla ıslak veya kirli bir bebek bezinde 20 dakikadan fazla bırakmayın.

Gerçek: Bezleri ıslanır veya kirlenir kirlenmez değiştirmek en iyisidir, ancak 20 dakika kuralı yoktur.

“Çocuklar uykuda olduklarından çok uyanık olduklarında bezlerini kirletirler, ancak bebeğiniz uyurken altını ıslatırsa altını değiştirmek için onu uyandırmanıza gerek yoktur. Genel olarak, bebeğiniz uyanıksa, rahatlık, kızarıklık önleme ve kokuyu en aza indirgemek için bezini mümkün olan en kısa sürede değiştirmek en iyisidir.

 

 

PİŞİK KREMİ NASIL SEÇİLİR?

Pişik kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bu annelerin en çok kafasını karıştıran sorulardan biridir. Bu konuda ne kadar bir yerlerden bir şeyler okuyup karar almaya ya da eşe dosta başvurarak bir seçimde bulunmaya çalışılsa da en önemli karar mercii çocuk doktorları ve eczacılardır. Biz de Mersin Zehra Eczanesi/ Zehra Korkmaz’dan içerikler konusunda bilgi aldık.

 

“Piyasadaki çok sayıda pişik kremi varken, doğru olanı seçmek bunaltıcı gelebilir. Bir ürünün bileşenlerini ve bebeğinizin kızarıklıklarının ne kadar şiddetli olduğunu içerebilecek birçok faktör vardır. Hangi markayı seçerseniz seçin, dikkat etmeniz gereken birkaç aktif bileşen vardır. Bunların bebekleri pişiklerden iyileştirmede ve korumada en iyi şekilde çalıştığı bilinmektedir:

 

Çinko oksit: Cilt üzerinde kayan ve nemi engellemek için geçirimsiz bir bariyer oluşturan toz halinde bir mineraldir.

Calendula: Kadife çiçeği çiçeklerinden elde edilen doğal bir antibakteriyel ve antienflamatuar bir yağdır.

Aloe vera: İltihaplı cildi canlandırmaya yardımcı olmak için sıklıkla eklenen bir birleşendir.

Lanolin: Döküntüleri önlemeye yardımcı olmak için cilt üzerinde bir bariyer oluşturan bir tür nemlendiricidir.

Petrol: Cildi kızarıklıklardan koruyan bir nemlendiricidir.

 

Pişik kremlerinin içeriklerine dikkat ederken bir başka unsur da:

 • Ph 5.5 olması,
 • Formülünde mutlaka onarıcı etkisi yüksek ve alerjik reaksiyon oluşturmayan çinko oksit bulunması,
 • Zararlı kimyevi maddeler içermemesi,
 • Boyar madde, parfüm gibi gereksiz koruyucu ve katkı maddelerinden uzak olması gerekir.

 

 

Özellikle tamamen doğal veya organik bir ürün arıyorsanız, dikkatli olmak isteyebileceğiniz bazı bileşenler de vardır. Bunlar şunları içerir:

 

 • Mineral yağlar
 • Parabenler
 • Ftalatlar
 • Alüminyum nişasta oktenilsüksinat gibi toksinler
 • Yapay mumlar
 • Yapay boyalar ve kokular
 • Parafinler
 • Tamamen doğal bir ürünü tercih ediyorsanız, petrol de kaçınmanız gereken bir bileşendir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu