RÖPORTAJ

Vem İlaç Oftalmoloji 2021’e yeniliklerle merhaba diyor

2021 yılında Vem İlaç yenilik anlayışının ilk hayat bulan ürünü yenilenen

BRİMOLİX oldu. Mart 2021’de sunduğu LATAFREE ise Koruyucu ve Soğuk Zincir

koşulları içermeyen flakon formda bir Latanoprost olarak Türkiye’de İLK ve TEK.

Vem İlaç’ı ve 2021’deki yeniliklerini Vem Oftalmoloji Grubu Ürün Müdürü Gökçe Altan ile konuştuk.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

20 yıllık sektör geçmişimin ilk yıllarda sahada devamındaki 13 yılında ise Pazarlama Departmanında ağırlıkları zaman zaman değişmekle birlikte ilaç, tıbbi cihaz ve OTC ürünler olmak üzere çok geniş bir yelpazede Ürün Müdürlüğü görevimi sürdürdüm.  2020 yılının başından bu yana ise Vem İlaç Pazarlama Departmanı bünyesinde Oftalmoloji Grubu ürünlerinin Ürün Müdürlüğünü yapmaktayım.

Vem Oftalmoloji göreceli olarak Vem İlaç’ın en yeni ürün grubu. Vem İlaç 20 yılı aşkın sektör tecrübesini Vem Oftalmolojiye aktarıyor. Bu aktarımın sonucu olarak yeni ürünler, yenilenen ürünler ve Türkiye Oftalmoloji pazarının benzersiz tedavi seçenekleri Vem İlaç tarafından adım adım Türkiye sağlık sektörünün hizmetine sunuluyor.

Vem Oftalmoloji’de nasıl yenilikler var, biraz detaylandırabilir misiniz?

Yenilik adımlarımızı Oftalmoloji tedavi protokollerinin küresel eğilimleri ve en önemlisi Türkiye Oftalmoloji Hekimlerimizin tedavide aradıkları özellikler belirliyor. 2021 yılında bu yenilik anlayışımızın ilk hayat bulan ürünü yenilenen BRİMOLİX oldu. Etkin madde seçiminin yanı sıra Glokom tedavisinde hekimlerimizin çok önemsediği diğer bir unsur Glokom tedavisinde kullanılan ürünlerde sıklıkla kullanılan koruyucu içeriği. Glokom uzun süreli bir tedavi ve bu uzun tedavi süresinde kullanılan üründe koruyucu varlığının Oküler Yüzey Hasarı yaratma riski hekimlerimizin en öncelikli endişesi. Bu nedenle Vem İlaç olarak koruyucu (prezervan) içermeyen Glokom ürünleri sunmak bizlerin de önceliği. İşte bu nedenle 2021’e girerken portföyümüzde bulunan Brimonidin etkin maddeli antiglokomatöz ürünümüz BRİMOLİX’i koruyucu içermeyen bir form ile yeniledik. Arzu ettiğimiz koruyucu içermeyen Glokom tedavi ürünleri çatımızın ilk üyesi bu şekilde BRİMOLİX oldu. Bizim için Oftalmoloji hekimlerimizin beklentisine uygun bu tedavi seçeneğini kullanıma sunduğumuz için 2021 yılına ayrı bir heyecanla başlamış olduk. Vem İlaç’ın Koruyucu içermeyen Glokom tedavi ürünleri çatısı altında Brimolix yalnız olmayacak. Mart ayında kullanıma sunduğumuz lansman ürünümüz LATAFREE de prezervan içermeyen diğer ürünümüz olarak Koruyucu içermeyen Glokom tedavi ürünleri çatısı altında yerini aldı ve Türkiye’de kendi segmentinde benzersiz bir ürün olarak Oftalmoloji alanının kullanımına sunuldu.

LATAFREE’yi Türkiye’de Latanoprost etkin maddeli ürünler arasında benzersiz kılan nedir?  Bu lansmanın fikir aşamasından biraz bahseder misiniz?

Latanoprost 1. Basamak Glokom tedavisinde EMEA ve FDA onaylı bir etkin madde. Türkiye’de de Oftalmoloji hekimleri tarafından Glokom tedavisinde Latanoprost tercih ediliyor ve Glokom hastalarının 1. Basamak tedavisinde kullanılıyor. Dolayısıyla ilk aşama bu tercih edilen etkin madde içeriğine Vem Oftalmoloji portföyünde yer verme fikri oldu.

Türkiye’nin ilaç sanayinde güçlenmesinin önemi ve bilinci ile kurulmuş olan Vem İlaç, yüksek kalitede ve ileri teknoloji gerektiren ürünlerini geliştirirken “Bireylerin yaşamında fark yaratabilmek düşüncesi ile yenilikçi çözümler geliştirmek ve sürdürülebilir bir büyümeyi hedeflemek” olan Vem İlaç vizyonundan yola çıkıyor. Dolayısıyla ikinci aşama olarak Latanoprost ile tedavide Türkiye Oftalmoloji Hekimlerinin beklediği ve global trendi yansıtan geliştirme unsurları değerlendirildi.

Latanoprost tedavisinde bazı beklentiler önemli unsurlar olarak böylelikle ön plana çıktı. LATAFREE geliştirilirken AR-GE departmanımız tarafından dikkate alınan birinci sıradaki öncelik koruyucusuz bir Latanoprost üretimi oldu. İkinci öncelik saklama koşulları açısından genel olarak soğuk zincir gerektiren Latanoprost tedavisinden, hem Eczacanelerimizin hem de kullanım süresince hastaların özel özen gösterme zorunluluğu yaratan zorlu soğuk zincir saklama koşullarını değiştirmekti. Üçüncü önceliğimiz ise tedaviye uyumu artırmak için hasta konforunu önceliklendirmekti ki bu öncelik tek kullanımlık flakonlarda ürünü satışa sunmak olarak kendini gösterdi. Folyolarla koruma altına alınan tek kullanımlık flakonlar 5’erli taşınabilir folyolar şeklinde ambalajlanarak hasta konforunun artırılması hedeflendi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca akredite edilmiş 17. AR-GE merkezi olan Vem İlaç AR-GE departmanı ve İş Geliştirme Departmanının bu hedeflemeler doğrultusunda geliştirdiği LATAFREE koruyucusuz, oda sıcaklığında saklanabilen ve 5’erli folyolanmış flakon formda kullanıma sunuldu. LATAFREE tüm bu sunduğu değer teklifleri ile Türkiye’de Latanoprost ile 1. Basamak Glokom tedavisinde İLK ve TEK. Geri ödeme kapsamında yer alan LATAFREE aynı zamanda tedavi maliyetini dâhil olduğu etkin madde segmenti ile aynı koşullarda tutuyor.

Vem İlaç olarak 2021 yılındaki LATAFREE’yi Oftalmoloji Hekimlerimizin tedavi uygulamalarına sunmaktan kıvanç duyuyoruz.

Oftalmoloji alanındaki ürün sunduğunuz diğer tedavi alanları nelerdir?

Dahil olduğumuz Oftalmoloji pazarları; Glokom’un yanı sıra Kuru Göz, Oküler Enfeksiyon, Makula Dejenerasyonu ile Göz sağlığı ve görme fonksiyonu desteklenmesi için global guideline’ların önerilerine harfiyen uyulan AR-GE aşamasında, mükemmeli hedefleyerek ürettiğimiz Vitamin&Mineral desteği olarak sınıflandırmamız mümkün. İnovatif ürünler yaratma heyecanımızın asıl kaynağı “insan için çalışma” bilincimiz. Bu kurumsal bilinç bizi en iyisini sağlama çabasına itiyor. Bu hedefe bizi ulaştıracak ürünler ile 2021 yılı tam bir lansman yılı Vem Oftalmoloji’nin. Yani Vem Oftalmoloji’nin ilerleyen aylarda yeni haberleri de olacak…

Vem İlaç olarak yerli ve milli bir markasınız. Firma ve marka kurulumunuzdan ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

ÇOS Bölgesinde 25 bin metrekare kapalı alanda kurulu EU GMP onaylı fabrikamızda, son model teknoloji ile üretim yapmaktayız. Oftalmoloji ürünlerimizin yanı sıra Nefroloji, Göğüs Hastalıkları, Gastroenteroloji, Pediatri, Üroloji, Dermatoloji, Kardiyoloji ve KVC, Yoğun Bakım, Anestezi gibi birçok farklı tedavi alanında kullanılan ürünleri de Türk tıbbının hizmetine sunmaktayız. 2021 yılı içerisinde Onkoloji tesisimizde üretilecek olan steril ürünleri Türk Tıbbının hizmetine sunacağımızı gururla paylaşmak isterim. Ülkemizin geleceğine olan inancımızdan ötürü çok daha büyük projelerin altına imza atmak için yoğun çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. İşimizin özü insan ve tüm Vem İlaç ailesi olarak “İnsan için çalışıyoruz”.

Yerli sanayinin güçlü bir bileşeni olarak İnovasyon ve ARGE kavramlarının Vem Oftalmoloji ürünlerinin değer teklifine yansımalarını dinledik sizden. Biraz da kalite standartlarınızdan bahseder misiniz?

Kalite Kontrol Laboratuvarlarında yine son teknolojiye sahip analitik ekipmanlarla, tüm başlangıç malzemeleri, bitmiş ürün ve stabilite numunelerinin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri ile üretim alanlarının çevre kontrolleri cGLP kuralları doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Ayrıca Kalite Güvence departmanımız, bölge müdürlüklerimize bağlı faaliyet gösteren saha teşkilatımız, medikal departmanımız ve elbette pazarlama departmanı tam bir işbirliği ile ürünlerimiz için satış sonrası destek konusunda her zaman koordine bir çalışma içinde ilerliyoruz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu