FİTOTERAPİ

Yeni yılda kendi mutluluk formülünüzü yazın

Mutluluğun formülünü uzaklarda aramayın. Yeni yıla girerken yaptığınız mutluluk dileklerinizin gerçekleşmesi size bağlı…  CharacterIX Kurucu Ortağı, Psikolojik Danışman Dilek Yücedağ, “Önce psikolojik kimliğinizi tanıyın, güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfedin. Sağlıklı düşünebilmenin ve mutluluğa giden yolun ön koşulu;  risklerinizi yönetebilmeyi öğrenebilmenizden geçiyor” diyor.

[dropcap]Y[/dropcap] eni yıla girerken yapılan ortak dileklerin başında ‘mutluluk’ gelir. İnsanoğlu yaşayacağı her yeni yılda bir öncekinden daha fazla mutlu olmak ister. Bu yüzdendir ki yeni bir başlangıç olarak kabul edilen her yılbaşında ‘mutluluk’ dilekleri daha artar.

Oysa insanoğlu milyonlarca yıldır “Nasıl mutlu olabilirim?” sorusunun yanıtını arıyor. Günümüz insanı en çok “mutluluk” kavramının peşinde koşuyor.  Kimi zaman daha fazla sevilmenin, kimi zaman daha fazla övülmenin kendisini mutluluğa ulaştıracağını varsayıyor.

Ortak reçete işe yarar mı?

Modern dünyada mutluluk üzerine yazılan kitaplar, verilen reçeteler yok satıyor. Peki her hastaya aynı reçete yazılır mı?

Psikolojik Danışman Dilek YÜCEDAĞ

CharacterIX Kişilik Envanteri Kurucu Ortağı ve Psikolojik Danışman Dilek Yücedağ, “Mutlu olmak bir düşünce biçimi, zihinsel bir modeldir.  Bu zihinsel model de kendiniz hakkında gerçekçi ve doğru bilgilere sahip olmanızdan geçer. Birilerinin size ayna tutması gerekiyor” diyor.

Psikolojik Danışman Dilek Yücedağ ve ekibi de tam olarak bunu yapıyor. Beş yıllık bir araştırma-geliştirme (AR-GE) çalışması sonrasında, Türkiye’nin ilk ve tek yerli kişilik analiz envanteri CharacterIX’i geliştirdikleri ve bugüne kadar 150 bin kişi üzerinde uyguladıkları bilgisini veren Yücedağ,  “CharacterIX olarak biz kişilerin zihinsel modellerini ortaya çıkarıyoruz. Psikolojik kimliğiniz hayata bakış açınızı oluşturur. Tüm davranışların ve tutumların altında yatan psikolojik kimliğimizdir.  Bu kimliği oluşturanlar ise sahip olduğumuz güçlü yönlerimiz, güçlendirmemiz gereken yönlerimiz ve potansiyel risklerimizdir” diye konuşuyor.

Kişiye özel ‘kişilik raporu’ veriyorlar

Yücedağ ve ekibi,  akıllı bir algoritma ile çalışan, özel geliştirdikleri kişilik envanterini uyguladıkları bireylere ‘psikolojik kimlikleri’ hakkında yazılı ve sayısal değerler içeren bir rapor veriyorlar. Örneğin diyorlar ki; siz çok “detaycı” bir insansınız; bu, güçlü yayınız. Ama potansiyel riskleriniz arasında “alınganlık” var. Size yapıcı bir eleştiri yapılsa bile bunu kişiselleştiriyorsunuz. Bu da mutsuz olmanıza ve çevrenizdekileri mutsuz etmenize neden oluyor. CharacterIX’in 136 parametreye göre yaptığı analitik raporlamayla kişiler kendini objektif bir şekilde değerlendirme imkanı buluyor. Kişi kendi risk ve limitlerinin farkına varabiliyor. Böylece onu mutsuz eden ve etmesi muhtemel konuları da saptayıp, hayatından çıkarmaya çalışıyor.

Risk yönetimini öğrenmek şart!

Kişilerin önce potansiyel risklerini, sonrasında da bu risklerin yönetimini öğrenmesi gerektiğini söyleyen Yücedağ, değerlendirmelerini şöyle sürdürüyor:

“Sağlıklı düşünebilmenin ve mutluluğa giden yolun ön koşulu;  risklerinizi yönetebilmeyi öğrenebilmenizden geçiyor. Duygular, düşüncelerin şifresidir. Yeni yılda yenilenmeye düşünce dünyanızda değişiklik yaparak başlayın. Zihninizi mutlu olmaya programlamak, kendiniz hakkında doğru bilgilere sahip olmaktan geçer. 2020’de  dileğiniz; kendinize taahhüdünüz, “Kendimi tanıyıp, mutlu olacağım” olsun. Kendi mutluluk formülünüzü arayıp bulmanız dileğiyle…”

Firma Hakkında Bilgi

CharacterIX Eğitim Hizmetleri A.Ş’nin 5 yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda 2016 yılında CharacterIX Kişilik Envanteri kuruldu. 3 yılı aşkın bir süredir, profesyonel iş hayatında, kişisel gelişimde ve eğitim hayatında kullanılan CharacterIX özgün üretilmiş, analitik raporlama yeteneği ile akıllı çalışan algoritmaya sahiptir. Beyaz Yaka Envanteri ile insan kaynaklarına, Mesleki Yönelim Envanteri ile 11 – 18 yaş grubuna, Mavi Yaka Envanteri ile işgören grubuna hizmet veren CharacterIX Eğitim Hizmetleri kısa süre içerisinde 130 binin üzerinde kişiye ulaştı. Şirket, uygulamaları; bireylerin kişilik özelliklerini, yetkinliklerini, imkân ve potansiyellerini, nasıl, neden ve ne şekilde kullandıklarını, motivasyon ve stres kaynaklarını gösteren benzersiz analitik raporlar sunuyor. Ayrıca, bireysel farkındalık ve gelişim, kadim kültürlerle uyumlu, işe alım, mevcut iş gücü planlaması, performans – kariyer planlama konularında çalışmakta, Enneagram kişilik tipolojileri üzerine kurumlara ve kişilere eğitimler vermektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu