AnasayfaGenelSEKTÖR

 “Yeni Yılda Kendimize Verdiğimiz Sözleri Nasıl Tutarız?”

 

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha bitirirken, yeni yılın tatlı telaşı hepimizi sardı. Bu sene yaptıklarımızı ya da yapamadıklarımızı değerlendirmek, başımıza gelenleri düşünüp tartıp bazılarından ders almak bazılarını hatırlayıp mutlu olmak…

 

Yıl sonları genelde hepimiz için hem tatlı bir telaş hem de yeni umutlar demek. Bu sene yaptıklarımızı ya da yapamadıklarımızı değerlendirmek, başımıza gelenleri düşünüp tartıp bazılarından ders almak bazılarını hatırlayıp mutlu olmak…

Ve aynı zamanda yeni yıl arifesinin olmazsa olmazı: yeni yılda yapacaklarımızı planlamak…

Bu sene daha çok kitap okuyacağım

Bu sene egzersiz yapacağım

Bu sene sevdiklerime daha çok zaman ayıracağım

Bu sene daha dikkatli harcamalar yapacağım

Bu sene…. şeklinde kurulan ve hepimize tanıdık gelen cümleler var değil mi?

 

Ancak araştırmalar gösteriyor ki yeni yıl hedeflerinin %80’i şubat ortası itibariyle çöpe atılmış oluyor. Bir hevesle başladığımız pek çok plan türlü türlü bahaneyle çoğunlukla devam ettirilemiyor. Bunun neden böyle olduğunu ve yeni yıl hedeflerimize nasıl ulaşabileceğimizi sorduğumuz, Türkiye’nin ilk canlı ve interaktif iyi yaşam platformu Studio Canlı’nın kurucularından; alışkanlık tasarımcısı ve Mindfulness eğitmen eğiticisi Erhan Ali Yılmaz yaptığı açıklamada; “Genellikle, kendimize yeni yıl hedefi olarak belirlediğimiz alanlarda alışkanlık geliştiremiyoruz. Alışkanlık oluşturmak, özellikle de sağlıklı alışkanlıklar kazanmak çok da kolay değil günümüzün yoğun temposunda. Neden alışkanlık kazanamayız? sorusunun yanıtı ise pek çok maddede karşımıza çıkıyor” diye açıkladı ve ekledi.

 

Neden alışkanlık kazanamayız?

Madde birBir alışkanlığa başlarken yeri, zamanı, miktarı ve nasıl yapacağımızı belirlemeden başladığımızda yol üstünde kafamız karışır ve alışkanlığı bırakırız. Örnek spor alışkanlığı kazanmak isteyen birisinin hangi spor yapacağı, nerede yapacağı, saat kaçta yapacağı, nasıl ve ne kadar yapacağı net değilse birkaç gün sonra spora üşenmeye başlar. Demek ki koyduğumuz hedefleri sadece “spora başlayacağım” gibi değil, baştan detayları ile birlikte belirlemek ve planlamak gerekir.

Madde iki: Alışkanlık edinmek için bize hatırlatıcı lazım. Eğer bize o alışkanlığını her gün hatırlatacak bir durum ya da bir başka alışkanlık yoksa maalesef o davranış unutulup gider. Örneğin her gün 10 sayfa kitap okumak mı istiyorsunuz, bunu sevdiğiniz bir aktiviteyle bağlayın zihninizde. “Her gün akşam kahvemin yanında 10 sayfa kitap okuyacağım” gibi bir hedef, kahve içerken aklınıza kitabın gelmesini kolaylaştıracaktır.

Madde üç: Beynimizin bir davranışı tekrar hatırlaması için o davranışın sonunun bizi tatmin etmesi lazım. Yani yeni alışkanlığımızın sonu bize acı veriyor ya da keyif vermiyorsa biz o davranışı tekrar etmek istemiyoruz. O yüzden yeni alışkanlık kazanmak için o deneyimin sonunu keyifli hale getirmek çok kritik. Mesela bu nedenle brokoli yemek yerine tatlı yemek potansiyel olarak daha alışkanlık yapıcıdır 🙂 Öneri olarak yeni yıl hedefinizin sonuna minik bir ödül bağlamanızı önerebilirim. Bu sayede hedefinizdeki davranışı her sergilediğinizde deneyimi pozitif bitireceksiniz, bu da hedefteki davranışı tekrarlama olasılığınızı arttıracak.

Madde dört: Bir alışkanlığı edinmek için motivasyona ihtiyacımız var. En önemli motivasyon kaynağı ise bu alışkanlıkta ilerleme görmek. Büyük miktarlarda başladığımız alışkanlıklarda ilerleme göremiyoruz. Örnek: her gün 1 saat spor yapmaya başlarsak bunu 2 saate çıkarmak çok zordur, halbuki günde beş dakikayla başlarsak bunu artırmak kolay olur dolayısıyla da motivasyonu sağlarız. Özetle diyoruz ki, hedefe giden yolda küçük adımlarla başlayın!

Madde beş: İnsanlar hata yapar ama en büyük hata; insanın hata yapabildiğini ya da unutabildiğini unutmak olur. 


Bir alışkanlığa başlarken kendimizden mükemmel bir gidişat beklersek hata yaptığımızda moralimiz çok bozulur; alışkanlık zincirini toptan kırma ihtimalimiz artar halbuki alışkanlık başlarken hangi hataları yapabileceğimizi ve bu hataları nasıl telafi edebileceğimizi baştan tasarlarsak hata yaptığımızda alışkanlığı bırakmayız kaldığımız yerden devam ederiz. Örneğin haftada 3 gün egzersiz yapmayı hedefledik. İlk 2 hafta 3 yerine 2 kere yapabildik ve belki sonraki hafta yapamadık. Bu olasılığın önden farkında olun ve hedefi daha az yapabilirseniz ne olacağını önden düşünün: “Haftada 3 kez egzersiz yapmayı hedefliyorum. Eğer 1-2 kere yapabilirsem bu da ok, ev içindeki hareketlerimi arttırırım destek olarak, ya da önümüzdeki hafta 3 seansı 5er dakika fazla yaparım” gibi bir bakış açısı sağlıklı olacaktır.”

 

Türkiye’nin ilk mobil canlı iyi  yaşam platformu Studio Canlı’nın  kurucusu Erhan Ali Yılmaz, yeni yıl hedeflerimizi hayata geçirmekte zorlanabileceğimiz noktaları ve önerilerini özetlerken, hedeflerimizi hayata geçirme konusunda belki de en az dikkate aldığımız noktayı ise şöyle anlattı: “Geçtiğimiz yıl Studio Canlı mobil uygulaması üzerinde hayatlarımıza sağlıklı alışkanlıklar katmak üzerine 1 yıl süren bir program yaptık. Erhan’la 365 Gün Motivasyon ismini verdiğimiz bu programa rekor bir katılım oldu ve program 1000in üzerinde katılımcıyla tamamlandı. Program boyunca tüm katılımcıların ortak görüşü, bir toplulukla birlikte olduğumuzda, birbirimizi motive ettiğimizde bazen yarıştığımıza, iyi ya da kötü yaptıklarımızı paylaşıp, asla yalnız olmadığımızı hissettiğimizde devam etmenin çok daha kolay olduğu yönündeydi. Bu sene de Ocak ayında benzeri bir programı hayata geçireceğiz. Türkiye’nin ilk canlı mobil iyi yaşam platformu Studio Canlı olarak varoluş amacımız herkesin daha sağlıklı alışkanlıkları hayatına katmasına, zihnine, bedenine ve ruhuna iyi gelen adımlar atmasına destek olmak. Yeni yıl hedeflerini hayata geçirirken destek arayan herkesi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu