RÖPORTAJ

Yüksek kalite, ileri teknoloji: Vem İlaç Oftalmoloji

İleri teknoloji ile üretilen yüksek kalitedeki Oftalmoloji ürünlerini tıbbın hizmetine sunan Vem İlaç, 20 yıldır konusunda uzman, eğitimli ve deneyimli kadrosu ile sürdürülebilir büyüme vizyonu ile hareket ediyor. Vem Oftalmoloji Grubu Ürün Müdürü Gökçe Altan OTC Plus dergisinde bu sayının konuğu oldu.

Vem İlaç, yüksek kalitede ve ileri teknoloji gerektiren ürünlerini 20 yılı aşkın süredir tıbbın hizmetine sunuyor. Oftalmoloji alanında Vem İlaç’ın merak edilenlerini Vem Oftalmoloji grubu ürün müdürü, Gökçe Altan’a sorduk.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

20 yıllık sektör geçmişimin ilk yıllarında sahada devamındaki 13 yılda ise Pazarlama Departmanında ağırlıkları zaman zaman değişmekle birlikte ilaç, tıbbi cihaz ve OTC ürünler olmak üzere çok geniş bir yelpazede Ürün Müdürlüğü görevimi sürdürdüm.  2020 yılının başından bu yana ise Vem İlaç Pazarlama Departmanı bünyesinde, yöneticimiz Gözde Akoğlu ile birlikte Oftalmoloji Grubu ürünlerinin Ürün Müdürlüğünü yapmaktayım.

Vem İlaç olarak yerli ve milli bir markasınız. Firma ve marka kurulumunuzdan ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Gözde Hanım sektördeki 20 yıllık deneyiminin 7 yılı aşkın süresini Vem İlaç Pazarlama Departmanı yönetiminde geçirdiği için sözü bu noktada kendisine vermek isterim.

O halde Vem İlaç’ı Gözde Akoğlu’ndan dinleyelim

Türkiye’nin ilaç sanayinde güçlenmesinin önemi ve bilinci ile kurulmuş olan Vem İlaç, yüksek kalitede ve ileri teknoloji gerektiren ürünlerini 20 yılı aşkın süredir tıbbın hizmetine sunuyor. Vem İlaç vizyonunu, “Bireylerin yaşamında fark yaratabilmek düşüncesi ile yenilikçi çözümler geliştirmek ve sürdürülebilir bir büyümeyi hedeflemek” olarak tanımlamaktadır. Bu vizyona hizmet edecek şekilde ÇOS Bölgesinde 25 bin metrekare kapalı alanda kurulu EU GMP onaylı fabrikamızda, son model teknoloji ile üretim yapmaktayız. Oftalmoloji ürünlerimizin yanı sıra Nefroloji, Göğüs Hastalıkları, Gastroenteroloji, Pediatri, Üroloji, Dermatoloji, Kardiyoloji ve KVC, Yoğun Bakım, Anestezi gibi birçok farklı tedavi alanında kullanılan ürünleri de Türk tıbbının hizmetine sunmaktayız. 2021 yılı içerisinde Onkoloji tesisimizde üretilecek olan steril ürünleri Türk Tıbbının hizmetine sunacağımızı gururla paylaşmak isterim. Ülkemizin geleceğine olan inancımızdan ötürü çok daha büyük projelerin altına imza atmak için yoğun çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. İşimizin özü insan ve tüm Vem İlaç ailesi olarak “İnsan için çalışıyoruz”.

Gökçe Hanım, Oftalmoloji alanındaki faaliyetlerinize geri dönmek gerekirse, ne tür ürünleriniz bulunuyor?

Dahil olduğumuz Oftalmoloji pazarları; Kuru Göz, Glokom, Oküler Enfeksiyon, Makula Dejenerasyonu ile Göz sağlığı ve görme fonksiyonu desteklenmesi için global guideline’ların önerilerine harfiyen uyulan ARGE aşamasında, mükemmeli hedefleyerek ürettiğimiz Vitamin&Mineral desteği olarak sınıflandırmamız mümkün. İnovatif ürünler yaratma heyecanımızdaki asıl amaç, az önce Gözde Hn’ın da ifade ettiği gibi “insan için çalışma” bilinci. Bu kurumsal bilinç bizi en iyisini sağlama çabasına itiyor. Bu hedefe bizi ulaştıracak ürünler ile 2021 yılı tam bir lansman yılı Vem Oftalmoloji’nin.

Lansman ürünlerinizin özellikle son yıllarda büyük öneme sahip olan inovasyon ve AR-GE konusundaki sektörel beklentilere nasıl hizmet ettiğini biraz detaylandırır mısınız?

Öncelikle Vem İlaç’ın bu iki önemli beklentiyi karşılamaktaki hevesi, ürünlerimizin pazara sunumu sonrasında da hiç geçmiyor, bunu söylemeliyim. Uluslararası guidelinelar, fikir liderlerimizin görüşleri ve tüm Göz Doktoru ve Eczacılarımızın bildirimlerini mutlaka pazarda bulunduğumuz süreçte de daha iyisine ulaşmak için işaret kabul ediyoruz.  2021’in de ilk haberi bu çalışma önceliğimizin bir yansıması olacak aslında. Geçmiş eğilim ve teknolojileri bir kenara bırakıyor ve talep edilen, ihtiyaç duyulan ve hasta uyumunu hastayı tedavi yan etkilerinden arındırarak artıracak bir önemli yeniliği BRİMOLİX (Brimonidin tartarat) ile hayata geçiriyoruz. 2021 yılında BRİMOLİX tamamen PREZERVANSIZ (KORUYUCUSUZ) bir Glokom tedavi seçeneği olarak satışa sunuldu. Bu şekilde uzun süreli koruyucu içeren antiglokomatöz kullanımına bağlı beklenen ve büyük bir risk olarak kabul edilen Oküler Yüzey Hastalığı riskinden doktorlarımızı ve hastaları kurtarıyoruz. 2021’in ilk haberi Vem Oftalmoloji adına gurur duyduğumuz bir ürün geliştirme ile BRİMOLİX’in Glokom tedavisinde beklentiyi kusursuz karşılayabilecek forma kavuşmuş olması.

Dahası da var anladığım kadarıyla o zaman, başka hangi Vem İlaç rüzgârları bekliyor Oftalmoloji alanını?

Aslında tam da böyle tanımlamak çok doğru. Vem ilaç olarak KORUYUCUSUZ BRİMOLİX relansmanı sonrasında ilk ürün, portföyümüzü tamamlayıcı daha da ötesinde alanındaki eksiği tamamlayıcı bir diğer koruyucusuz tek kullanımlık flakonlarda sunacağımız LATAFREE (Latanoprost) olacak. Yılın ilk yarısında koruyucusuz flakon LATAFREE’yi geri ödeme kapsamında doktorlarımızın reçeteleme seçeneği olarak hastaların kullanımına sunacağız. Ve bununla da kalmayarak “KORUYUCUSUZ GLOKOM TEDAVİSİ” çatısı altında bir de Kombine Glokom tedavisinde aynı konforu yaratacak bir Dorzolamid+Timolol kombinasyonunda flakon form ile yol alıyoruz. Oftalmik Enflamasyon alanındaki Aminoglikozid türevi Antibiyotikler ile farklı formüllerde eşlik edecek kortikosteroid kombinasyonlarının ilki NETİZON’da bizim yine yılın ilk yarısında rüzgârımıza yön verecek diğer bir lansman ürünümüz.

Bu konuda son olarak şunları söyleyebilirim; bizim açımızdan daha devamı da gelecek bu her biri ayrı inovatif değer sunan ürün lansmanı haberlerini zamana yaymakta, Oftalmoloji alanı açısından ise Vem İlaç’ın takip edilmesinde fayda var.

Vem İlaç olarak yüksek teknoloji ile harmanlanan üretim tesisi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca akredite edilmiş 17. AR-GE merkezine sahip oluşu ve özellikle Oftalmoloji alanında flakon üretiminde birçok ek değer katan BFS teknolojisi ile Oftalmoloji alanı için daha çok güzel haberlerimiz olacak…

BFS Teknolojisi dediniz, nedir yarattığı fark?

BFS teknolojisi VEM İlaç’ın flakon ürünlerinin üretiminde kullandığı bir teknoloji. Özetle anlatmak gerekirse “Blow-Fill-Seal” işlem adımlarının baş harfleri ile tanımlı bir teknoloji. Polietilen granül yani flakonların hammaddesi, üretim makinasına konulduktan sonra, hiç el değmeden flakon şişirilir, ilaç flakona doldurulur ve ağzı kapatılır. Bitmiş ürün olarak makinadan çıkar. BFS, çok ileri bir teknoloji, tamamen kapalı ve steril bir sistemdir. Flakon ürünlerimiz ARTICAN da dahil olmak üzere bu teknoloji ile üretiliyor.

BFS Teknolojisinin desteklediği ürünlerinizden ARTICAN’dan biraz bahseder misiniz?

Kuru Göz semptomlarının tedavisinde, epitel dokunun rejenerasyon kabiliyetini desteklemekte klinik çalışmalarla ispatlanmış etkinliğiyle rutin tedavi reçetelerinde yerini almış Sodyum Hyaluronat, ARTİCAN isimli ürünümüzde %0,2 yani geri ödemedeki ürünlerden %33 daha yüksek konsantrasyonda bulunmakta. ARTİCAN ayrıca doğal gözyaşı polimeri olan Sodyum Hyaluronat’ı daha yoğun içermesiyle, artık günlük hayatımızda ekran başında geçirdiğimiz süreler, çevre kirliliği vs. gibi göz kırpma sıklığımızı düşüren veya gözlerin partiküllerden arınması, cerrahi müdahalelerin etkisi ile ortaya çıkan epitel hasarının tamiri için en değerli desteği sunuyor. Benzeri şekilde uzun süreli kontakt lens kullanan kişilerde lens uyumu için lensin gözyaşında yüzmesi gerekir ki, bu noktada gün içerisinde doğal gözyaşı polimeri Sodyum Hyaluronat içeriği yüksek ARTİCAN ile göz yüzeyinde yüksek koruma ve rahatlama sağlanır. Daha önce bahsettiğim gibi sadece etkin madde değil hasta uyumuna gösterdiğimiz öncelik ile birlikte ARTİCAN da Çerkezköy üretim tesisimizde yine BFS teknolojisi ile üretiliyor. Bu teknoloji sayesinde tamamen steril şartlarda el değmeden yapılan üretimde yine koruyucusuz, kontakt lenslerle birlikte kullanılabilen 30 flakon içeriği ile ARTİCAN beklentiyi karşılamanın ötesinde sanırım çıtayı da artık bir üst seviyeye taşıyan bir seçenek oluşturuyor.

Gökçe Hanım, Göz sağlığı ve görme fonksiyonunun korunmasına destek veren bir vitamin mineral takviyeniz de Vem İlaç’ın İnovatif ve ARGE odaklı üretim yaklaşımıyla mı geliştirildi?

OCUNET tam olarak ARGE farkındalığı sonucu geliştirilmiş bir vitamin&mineral takviyesi. AREDS ve CARMISS gibi iki uluslararası kabul görmüş, guideline niteliğindeki çalışma grubu sonuçlarının önerdiği vitamin minerallere yine önerilen miktarda yer veren, beraberinde özellikle göz sağlığı için önerilen ASTAKSANTİN ile güçlendirilmiş bir destek tedavi ürünüdür. Göz sağlığının, görme fonksiyonlarının desteklenmesi ve dünyada görme kaybına neden olan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan Makula Dejenerasyonunun ilerleyişinin önlenmesinde önerilen içeriği OCUNET tam anlamıyla karşılamaktadır. Günde 1 kapsül kullanımı yine kullanıcı dostu bir unsur elbette.

Göz sağlığının korunması için önerilen Astaksantin, Lutein, Zeaksantin, Omega 3, C vitamini, E vitamini, Çinko, Bakır miktarlarını günlük diyet ile almak neredeyse mümkün değil. Ancak günde 1 kapsül OCUNET ile göz sağlığını ve görme fonksiyonlarını korumak isteyen her kişiye bu değeri sunabiliyoruz. Gerçi görmekten isteyerek vazgeçmek mümkün değil göz sağlığını korumak istemeyen elbette yoktur ancak henüz bu destek ihtimalinden haberdar olmayanlar olabilir.

Bu noktada ilk basamak sağlık danışmanı rolleri ile Eczanelerimizin,  bu bilincin oluşmasında desteği çok önemli. Bahsettiğimiz fonksiyonlar kaybedene kadar kıymetinin farkında olmadığımız ancak temelde hayata açılan pencerelerimiz demek. Ben 1 yıl kadar görme engelli ilkokul çocuklarına öğretmenlik yaptım. Bu süre içinde, sağlıklı görme fonksiyonlarına sahipken bir anlık karanlığa bile tahammülümüz olmamasının ötesinde, sürekliliğinin düşünebileceğimizin ötesinde bir kayıp olduğunu yakından gözlemledim. İşte tam da bu yüzden bizi yaşama direk bağlayan pencerelerimiz gözlerimiz ve sağlığını elimizden geliyorken, özellikle yaş ilerledikçe zamanın, çevrenin, aydınlatmanın vs. etkilerinden korumaya çalışmalıyız.

Bu nedenle de bilimsel olarak içeriğinin beklentiyi kapsamlı bir şekilde karşılayabileceğinden emin olduğumuz içerik ve miktara sahip, üretim kalitesi onaylı bir vitamin mineral desteği kullanılmalı. OCUNET günde 1 kapsül ile işte bunu sağlıyor, bizi hayata bağlayan pencereleri açık tutmamıza fırsat yaratıyor.

Yerli sanayinin güçlü bir bileşeni olarak İnovasyon ve ARGE kavramlarının Vem Oftalmoloji ürünlerinin değer teklifine yansımalarını dinledik sizden. Biraz da kalite standartlarınızdan bahseder misiniz?

Kalite Kontrol Laboratuvarlarında yine son teknolojiye sahip analitik ekipmanlarla, tüm başlangıç malzemeleri, bitmiş ürün ve stabilite numunelerinin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri ile üretim alanlarının çevre kontrolleri cGLP kuralları doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Ayrıca Kalite Güvence departmanımız, bölge müdürlüklerimize bağlı faaliyet gösteren saha teşkilatımız, medikal departmanımız ve elbette pazarlama departmanı tam bir işbirliği ile ürünlerimiz için satış sonrası destek konusunda her zaman koordine bir çalışma içinde ilerliyoruz.

Vem Oftalmolojinin lansman yılı olarak tanımladığımız 2021’in tüm sağlık çalışanlarının yüklerinin hafiflediği, toplum sağlığının salgının etkilerinden sıyrılarak düzeldiği günleri paylaşacağımız bir yıl olmasını diliyorum. Vem Oftalmoloji haberleri ile tekrar görüşmek üzere…

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu