MAKALE
Trend

Zaman çok hızlı geçiyor.

Yazan: Abdullah ARICI

Çocukluğumuzda bir gün bir ömür gibi uzun gelirken, yaş ilerledikçe yıllar günmüş gibi gelmeye başladı. Yılbaşına girerken 3-2-1 diye sayışımızın anısı taptaze…

Temmuz ayı benim doğum günüm ve zamanın ne kadar çabuk geçtiğini daha iyi idrak ettiğim gün oluyor aynı zamanda. Her halde bunun da etkisiyle yazıma böyle bir başlangıç yaptım. Tabii yaz aylarına gelişi de bu sezon hakkında bir-iki kelam etme ihtiyacı doğurdu.

Yaz aylarının eczane cirolarına yansıyışından bahsetmek istedim. Herhalde biz kışın kazandığını yiyen karınca  misaliyiz. Cirolar düşüyor; masraflar, gezmeler ve tatiller artıyor. Gerçi artık tatile de gidemeyeceğiz sanırım. Geçen sene 3 günlüğüne 3000 liraya gidebildiğimiz oteller 10 bin liranın üzerinde. Kendi ülkemizde kendi paramızın bir kıymeti yok. Çünkü yabancının parası daha değerli. Bunu bayram tatilinde Kos Adası’nda daha da iyi hissettim. Her şeyi 6,5’la çarpmaktan matematiğim gelişti. Yurtdışında Dolar veya Euro ile maaş alan biri olsam Türkiye’yi tercih ederim. Harca harca bitmez. (Bu da kıymeti azalan paramızın kıymet gören reklam sloganı oldu) Neyse bu tatil modundan çıksam iyi olacak.

Mesleğimize gelirsek, son dönemde sözleşmelerimiz yenilendi. İyi mi oldu, kötü mü oldu? Tartışılır ama en azından mevcudu koruyabildik. Fakat yukardaki anlattıklarıma göre hesap yaparsak. Dolar 2 lira iken 30 bin lira kazanan bir eczacı 15 bin dolar kazanırken aylık şu an 5300 dolar civarı kazanıyor. Alım gücümüz daha da düştü. Masraflarımız yükseldi, günlük hayatta yaptığımız harcamalar fazlalaştı. Tabii şimdi, “Senin dolarla avro ile işin ne?” güruhuna cevabım: Şu an belirli cironun altında ciro yapan eczacı arkadaşlarımız sermayeden yiyorlar. Tabii ki sermayeleri varsa. Tek tesellimiz ilaca zam gelmesi ve cirolarımızın yükselmesi. Fakat onda da sevinemiyoruz ilaç zamları olunca çoğu ilaç 4 ve 5 kademe ilaç grubuna girerek kar marjları azaldılar. Ne oldu bu sefer fazla ciro, az kâr. Çok iş, çok ciro fakat bir o kadar da borç. Ben ilaca zam yapıp da kademe baremlerinin artırılmamasını pek akla mantığa sığan bir davranış olarak görmüyorum. Sonuçta yine biz eczacılar olarak bir labirent içinde peyniri arayan fareler gibi dolaşmaya devam edeceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu