AnasayfaGenelRÖPORTAJ

Zamlar, Vitamin Ve Besin Takviyelerini Etkileyecek

 

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen zamlar en sonunda ilaç raflarında da ciddi hissedilir şekilde yerini aldı. Yaklaşık yüzde 37 oranında zam, beşeri ilaç ile birlikte vitamin ve besin takviyelerine de yansıdı. Sosyal Güvenlik Kurumu reçetelerinde çıkan ödemelere de yansıyan zam en çokta vitamin ve takviye edici ürünlerin kullanımını sekteye uğratacak gibi gözüküyor.

Pandemi sürecinde herkesin gündemi kendini hastalıktan korumaya çalışmak oldu. Bu da bize düzenli takviye kullanımı bilincini sağlama yolunda önemli adımlar attırdı. Hastalarımıza danışmanlık hizmeti veren biz eczacılar başta günlük C ve D vitamini alımının önemini uzun zamandır anlatmaktaydık. Salgın sürecine iyi tarafından bakarsak, bu yolda bize ivme kazandırdığı kesin.  Pandeminin belki de bize en önemli katkısı olan düzenli takviye kullanımı tam rayına girdi derken, gelen zamlar, aile bütçelerinin zorlanmasına sebep oldu. Zaruri ihtiyaçlar arasında geri sıralara düşen takviyelerin yeni fiyatlarına alışılması ve tekrardan eski popüler günlerine geri dönmesi mutlaka zaman alacak.

Zamların önemli yansımalarından biri de depo ve firmalarda yaşanan ilaç erişim sıkıntısının, zincirin son halkası olan eczanede yarattığı olumsuzluklar oldu. Reçeteleri karşılamakta çok zorlanan eczacılar ve eczane çalışanları hastaları mağdur etmemek adına olağanüstü çaba sarf ettiler. Özellikle gece nöbetlerinde karşılanamayan reçeteler, çocuklu ya da ciddi zor durumda olan hastaların eczane eczane dolaşmasına sebep oldu. Artan döviz kuru, hammadde üretiminde yaşanan sıkıntılar, dışa bağımlılık ve üretimin üzerinde tüketimi olan ilaçların uzun süreli yokluğu, tedavilerde aksamalara neden oldu. Çok sık kullanılan çocuk şurupları gibi sirkülasyonu yüksek ilaçların piyasada olmayışı ile muadillere yüklenme arttı. Sonuçta senelik belli bir üretim planı ile ilerleyen muadil ilaçlarında hızlıca yoka girmesinin önüne geçilemedi.

Gelen zamların bir başka istenmeyen uzantısı da, internet üzerinden sahte, eksik içerikli ya da miyad problemli ürünlerin, uygun fiyat arayan tüketici tarafından tehlike boyutunda tercih edilmesi oldu. Evde kaldığımız dönemlerde internetten alışverişin geldiği nokta üzerine geçerli olmaya başlayan fiyat artışı, eczacıyı sağlık danışmanlığı merkezinden çıkarmaya çalışırken, bu koşullarda mücadele etmeye çalışan meslektaşlarımız zor süreçlere girdiler.

Tüm sektörlere gelen zamlar gibi bunlara da bir süre sonra alışılacak. Normalleşme süreciyle birlikte takviye kullanımı tekrar aile bütçelerinde yerini alacak. Bu süreçte yine ilk adım sağlık danışmanı olarak görev yapan biz eczacılar, ilaçlarla birlikte tedaviye destek olan ürünlerin kullanımı ve faydalarını anlatmaya devam edeceğiz.

Doğal takviyelerle hastalıklardan korunma konusunda da ilk bilgilenme noktası eczaneler olmaya devam edecek. Normalleşme belli bir aşamaya gelmiş olsa bile hastalığın bir süre daha bizi terk etmeyeceği belli oldu. Hızını azaltması tabi ki ilk olarak aşılanmaya ve sonrasında da kendimizi en iyi şekilde korumaya bağlı. Bunun için en yakın sağlık danışmanları olan eczacılar ve eczane çalışanları, herkes tarafından en ulaşılabilir olmaya ve bilgilerini en doğru şekilde aktarmaya devam edecekler.

Sevgiyle kalın

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu